Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خبرنگار بازداشتی در روسیه با علائم کتک و کوفتگی به بیمارستان منتقل شد

خبرنگار بازداشتی در روسیه با علائم کتک و کوفتگی به بیمارستان منتقل شد
Copyright vmestemedia.ru/via REUTERS
Copyright vmestemedia.ru/via REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«نشانه‌هایی از خون‌مردگی در ناحیه پس سر، خراش‌های متعدد روی قفسه سینه و نیز جای چند ضربه روی پهلوهای بیمار دیده می‌شود. احتمال ضربه مغزی هم وجود دارد.»

آگهی

یک خبرنگار معروف در روسیه یک روز پس از آن که به اتهام تلاش برای قاچاق مواد مخدر بازداشت شده بود، با علائم ضرب‌دیدگی و کوفتگی روی بدن به بیمارستان منتقل شد.

این خبرنگار معروف روسی که ایوان گولونوف نام دارد و ۳۶ ساله است، روز جمعه ۱۷ خرداد به اتهام حمل «مقدار زیادی مواد مخدر» به دست پلیس بازداشت شده بود. پاول چیکوف، وکیل گولونوف با تأیید این خبر در کانال تلگرامش نوشت که موکل او روز شنبه ۱۸ خرداد به دلیل ضربه‌هایی که از روز گذشته تاکنون بر بدنش وارد شده، به بیمارستان منتقل شده است. بر اساس مدرکی از پلیس که این وکیل منتشر کرده، خبرنگار روسی متهم است که قصد داشته مقادیر زیادی از کوکائین و مفدرون را قاچاق کند.

ایوان گولونوف، خبرنگار تحقیقاتی یک پایگاه خبری مستقل به نام «مدوزا» است.

علائم ضربه و کوفتگی روی بدن

پلیس روسیه روز شنبه بدون اشاره به شکایت این روزنامه نگار از کتک خوردن در بازداشتگاه، اعلام کرد که او پس از آن که در بازداشتگاه «ابراز ناراحتی» کرده به بیمارستانی در مسکو منتقل شده است.

خبرگزاری اینترفاکس به نقل از پزشکی که روز شنبه آقای گولونوف را معاینه کرده و در عین حال خواسته که نامش فاش نشود، نوشت: «نشانه‌هایی از خون‌مردگی در ناحیه پس سر، خراش‌های متعدد روی قفسه سینه و نیز جای چند ضربه روی پهلوهای بیمار دیده می‌شود. احتمال ضربه مغزی هم وجود دارد.»

«مواد مخدر در خانه گولونوف گذاشته شده است»

این خبرنگار اتهام مطرح شده را رد کرده است. یکی دیگر از وکلای او به نام دمیتری جولایی می‌گوید موکلش در دو نوبت کتک خورده و شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد مواد مخدر کشف شده بدون اطلاع گولونوف در خانه او گذاشته شده است. او همچنین گفته است پلیس در طول بازداشت یک روزه موکلش مرتکب تخلفات زیادی شده است.

پلیس گفته ابتدا در کوله پشتی این خبرنگار ۴ گرم مفدرین کشف کرده و سئس در جستجوی خانه او بسته‌های بیشتری از مواد مخدر و نیز ابزار تولید این مواد را به دست آورده است.

بیشتر بخوانید:

اوا مارکاچوا، نماینده شورای حقوق بشر کرملین نیز در این زمینه گفت: «او (گولونوف) گفته ۲۴ ساعت است که نخوابیده و حالش بد است. او در این مدت غذا هم نخورده است.»

او که با خبرنگار زندانی دیدار کرده از قول او گفته است که تا آن زمان دو ضربه مشت به زده و چند مأمور پلیس او را خوابانده و روی سینه‌اش ایستاده‌اند.

«خاکت می‌کنیم»

همکاران این خبرنگار که او را «پاکدست» و «صادق» خوانده‌اند، می‌گویند که ایوان اخیرا تهدیدهایی دریافت می‌کرده و این تهدیدها از دو ماه پیش به این سو تقریبا هر روز به او منتقل می‌شده است.

گالینا تیمچنکو، مدیر مسئول رسانه مدوزا با ذکر این که گولونوف اخیرا به دلیل تحقیق در مورد یک پرونده از سوی افرادی ناشناس تهدید شده بود، گفت: «ما مطمئنیم که ایوان گولونوف بی‌گناه است. از این گذشته، دلایلی داریم که نشان می‌دهد او به دلیل انجام فعالیت تحقیقی در چهارچوب کار روزنامه‌نگاری‌اش مورد پیگرد قرار گرفته است.»

خانم تیمچنکو همچنین گفت که در یکی از پیام‌های تهدیدی که گولونوف دریافت کرده بود، نوشته شده بود: «به زودی برای همیشه تو را خاک می‌کنیم.»

گولونوف تاکنون در زمینه‌های مختلفی از جمله اختلاس، کلاهبرداری مؤسسات بانکی، بحران زباله در مسکو، مافیای تجارت قبر و غیره گزارش‌های تحقیقی تهیه و منتشر کرده است.

واکنش‌ها

حدود صد نفر از خبرنگاران روسی روز جمعه در واکنش به بازداشت و برخورد فیزیکی با همکارشان در برابر ساختمان وزارت کشور روسیه در مسکو تجمع کردند. آنها فریاد می‌زدند: «ما همه ایوان گولونوف هستیم. ما را هم بازداشت کنید!»

پلیس چند تن از این معترضان را برای ساعاتی بازداشت و سپس آزاد کرد.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت خبرنگار روسی و رفتار «مشکوک» پلیس با او به شدت ابراز نگرانی کرد.

در فهرست کشورهای رعایت‌کننده آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۹ که گزارشگران بدون مرز منتشر کرده‌اند، روسیه رتبه صد و چهل و نهم را دارد.

آگهی

اگر اتهام وارده به گولونوف برای دادگاه ثابت شود، او به حبس تا ۱۵ سال محکوم خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری‌ گسترده مخالفان دولت روسیه در جریان تظاهرات ضددولتی

بازداشت چهارصد نفر در راهپیمایی حمایت از خبرنگار منتقد در روسیه

زن روس پس از ۱۴ سال بردگی جنسی در خانه یک قاتل از اسارت گریخت