Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مسرور بارزانی به عنوان نخست وزیر اقلیم کردستان عراق انتخاب شد

مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق
مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسرور بارزانی از سال ۲۰۱۲ به عنوان مسئول عالی در شورای امنیت کردستان عراق مشغول به فعالیت بوده است. این نهاد که مسئولیت نظارت بر کلیه نیروهای امنیتی منطقه خودگردان کردستان را برعهده دارد در جریان سالها نبرد با داعش نقشی حیاتی در تعیین راهبردهای امنیتی در این منطقه ایفا کرده است.

آگهی

پارلمان اقلیم کردستان عراق روز سه شنبه مسرور بارزانی، پسر عموی رئیس جدید این منطقه خودگردان در شمال عراق را به سمت نخست وزیری برگزید.

انتصاب مسرور بارزانی که تاکنون مسئولیت سرویس های امنیتی این منطقه را برعهده داشت یکروز پس از مراسم تحلیف نچیروان بارزانی، رئیس جدید اقلیم کردستان عراق صورت می گیرد.

مسرور بارزانی پنجاه ساله، پسر مسعود بارزانی، رهبر تاریخی کردهای عراق از جمع ۹۷ نماینده حاضر در پارلمان ۸۷ رای موافق دریافت کرد و از روز سه شنبه یکماه فرصت دارد تا کابینه دولت خود را تشکیل دهد. گفتنی است در جریان مراسم رای گیری پارلمان چهارده تن از نمایندگان حضور نداشتند.

خاندان بارزانی و حزب دموکرات کردستان که در حال حاضر توسط مسعود و نچیروان بارزانی هدایت می شود نخستین نیروی سیاسی در این منطقه خودگردان و کرد نشین از شمال عراق محسوب می شود.

اتحادیه میهنی کردستان، رقیب اصلی حزب دموکرات که جلال طالبانی، رئیس جمهوری سابق و فقید عراق پایه گذار اصلی آن بود پیشتر نشست ویژه پارلمان برای انتخاب نچییروان بارزانی به ریاست اقلیم را تحریم کرده بود. نمایندگان اتحادیه میهنی کردستان با این وجود در نشست روز سه شنبه پارلمان برای انتخاب نخست وزیر حضور داشتند.

بیشتر بخوانید:

مسرور بارزانی از سال ۲۰۱۲ به عنوان مسئول عالی در شورای امنیت کردستان عراق مشغول به فعالیت بوده است. این نهاد که مسئولیت نظارت بر کلیه نیروهای امنیتی منطقه خودگردان کردستان را برعهده دارد در جریان سالها نبرد با گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش نقشی حیاتی در تعیین راهبردهای امنیتی در این منطقه ایفا کرده است. پیکارجویان داعش طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ یک سوم از خاک عراق و مناطقی در مرزهای کردستان در این کشور را تحت اشغال خود داشتند.

مسرور بارزانی کیست؟

مسرور بارزانی سال ۱۹۶۹ در اربیل متولد شد. او که صاحب چهار فرزند است در سن شانزده سالگی برای مقابله با نیروهای صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق به صفوف پیشمرگه ها پیوست. مسرور بخشی از دوران جوانی خود را در ایران سپری کرد و دیپلم متوسطه را در این کشور اخذ کرد.

نخست وزیر جدید اقلیم کردستان عراق علاوه بر فارسی به دو زبان انگلیسی و فرانسه تسلط دارد. او در دانشگاه واشنگتن دی سی آمریکا در رشته علوم سیاسی تحصیل و مدرک فوق لیسانس با گرایش مدیریت بحران کسب کرده است.

مسرور بارزانی سال ۱۹۹۹ در دوازدهمین کنگره حزب دموکرات کردستان به عنوان نماینده به عضویت دفتر سیاسی این حزب انتخاب شد و در سال ۲۰۰۵ بنیاد خیریه بارزانی را تاسیس کرد.

وی همچنین در سال ۲۰۱۲ به عنوان مسئول ارشد شورای عالی امنیت اقلیم کردستان برگزیده شد و به صورت مستقیم هدایت و رهبری «آسایش»، مهمترین سازمان امنیتی این منطقه و دیگر نیروهای امنیتی اقلیم کردستان را در دست گرفت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نچیروان بارزانی به ترامپ: در کنار یکدیگر داعش را شکست دادیم

بارزانی با هیئتی از مخالفان سوریه دیدار کرد

اعلام نتایج انتخابات اقلیم کردستان عراق؛ بارزانی قدرت اول شد