Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بحران سیاسی مولداوی؛ برکناری موقت رئیس جمهوری و انحلال پارلمان

پاول فیلیپ، رئیس جمهوری موقت مولداوی در جمع هواداران حزب دمکرات
پاول فیلیپ، رئیس جمهوری موقت مولداوی در جمع هواداران حزب دمکرات Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تحولات پس از آن صورت می گیرد که احزاب سیاسی در مولداوی پیشتر روز شنبه بر سر تشکیل یک دولت ائتلافی به نخست وزیری مایا ساندو، وزیر علوم سابق این کشور و رئیس جبهه ائتلاف هوادار اروپا در پارلمان این کشور به توافق رسیده بودند. این ائتلاف حمایت آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا را به همراه داشت.

آگهی

تحولات سیاسی در مولداوی که با برکناری موقت رئیس جمهوری و درخواست برای انتخابات زودرس پارلمانی همراه شده، این کشورعضو اتحاد جماهیر شوروی سابق را با بحرانی جدید روبرو کرده است.

دادگاه قانون اساسی مولداوی روز یکشنبه «ایگور دودون»، رئیس جمهوری این کشور را بطور موقت از سمتش برکنار کرد و پاول فیلیپ، نخست وزیر و یکی از رقبای سیاسی آقای دودون را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور منصوب کرد.

اقدام دادگاه قانون اساسی در خلع رئیس جمهوری از سمت خود پس از آن صورت گرفت که آقای دودون پیشتردرخواست برای انحلال پارلمان را رد و این رویکرد را حرکتی در جهت کسب زورمدارانه قدرت توصیف کرده بود. رئیس جمهوری مخلوع مولداوی همچنین از مردم کشورش خواست در اعتراض به این اقدام به خیابان ها بیایند.

از سوی دیگر پارلمان مولداوی که سوسیالیست های هوادار ایگور دودون و بلوک طرفدار اروپا در آن با ائتلافی اکثریت را در دست گرفته اند در نشستی فوق العاده ضمن تصویب بیانیه ای انتصاب پاول فیلیپ به سمت ریاست جمهوری را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده اند که در اعتراض به این اقدام به مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت شکایت خواهند کرد.

این تحولات پس از آن صورت می گیرد که احزاب سیاسی در مولداوی پیشتر روز شنبه بر سر تشکیل یک دولت ائتلافی به نخست وزیری مایا ساندو، وزیر علوم سابق این کشور و رئیس جبهه ائتلاف هوادار اروپا در پارلمان این کشور به توافق رسیده بودند. این ائتلاف حمایت آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا را به همراه داشت.

هدف از تشکیل این ائتلاف سیاسی برکنار کردن حزب دمکرات از قدرت در این کشور اعلام شده است که ولاد پلاهوتنیوک، رئیس پرنفوذ این تشکل به عنوان یک اولیگارش متهم است که مسبب تمام «مصائب سالهای اخیر» مولداوی بوده است.

پاول فیلیپ، نخست وزیر سابق مولداوی که با حکم دادگاه قانون اساسی به عنوان کفیل ریاست جمهوری برگزیده شده بلافاصله پس از انتصاب حکم انحلال پارلمان را امضاء کرد و دستور به برپایی انتخابات زودرس پارلمانی در ششم سپتامبر داد.

در حالی که رئیس جمهوری مولداوی از سال ۲۰۱۶ تاکنون با آراء عمومی انتخاب می شود هنوز دعوت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی آقای فیلیپ در هاله ای از ابهام قرار دارد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیاینه ای ضمن استقبال از تصمیم روز شنبه پارلمان جمهوری مولداوی از آمادگی اتحادیه اروپا برای همکاری با «دولت دمکراتیک مشروع» در این کشور خبرداده و کلیه طرف های مناقشه را به آرامش و خویشتن داری دعوت کرده است.

ایالات متحده آمریکا نیز در واکنش به تحولات سیاسی اخیر در مولداوی از کلیه طرف ها خواسته است در مسیر درست برای یک گفتگوی سیاسی حرکت کنند و از خود خویشتن داری نشان دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راهپیمایی در مولداوی برای باز پیوستن به رومانی

برگزاری انتخابات محلی در مولداوی؛ فعالیت نامزدهای طرفدار روسیه ممنوع شد

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد