Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راهپیمایی در مولداوی برای باز پیوستن به رومانی

راهپیمایی در مولداوی برای باز پیوستن به رومانی
Copyright 
نگارش از Ilia Nick
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این راهپیمایی نشانگر دو دستگی میان ۳.۵ میلیون تن جمعیت این کشور است که برخی از آنان هوادار روسیه و برخی دیگر طرفدار اتحادیه اروپا هستند.

آگهی

ده‌ها هزار تن روز یکشنبه در کیشیناو پایتخت مولداوی برای پشتیبانی از پیوستن دوباره این کشور به رومانی راهپیمایی کردند.

تظاهرکنندگان خواستار عمل نمایندگان و قانونگذاران مجلس‌های رومانی و مولداوی در این زمینه شدند.

این راهپیمایی نشانگر دو دستگی میان ۳.۵ میلیون تن جمعیت این کشور است که برخی از آنان هوادار روسیه و برخی دیگر طرفدار اتحادیه اروپا هستند. اکثریت اهالی این کشور به زبان مولداویایی صحبت می‌کنند که عملا با زبان رومانیایی یکی است.

مولداوی میان اوکراین و رومانی در نقطه ژئوپولتیک حساسی قرار دارد. این کشور که پس از جنگ جهانی اول بخشی از رومانی شده بود در سال ۱۹۴۰ ضمیمه خاک اتحاد جماهیر شوری شد و تا فروپاشی شوروی در سال ۱۹۹۱ جزو آن باقی ماند.

بیشتر بخوانید:

راهپیمایی روز یکشنبه در یکصدمین سالگرد پیوستن مولداوی به رومانی در حالی برگزار شد که این کشور بناست انتخابات پارلمانی خود را در ماه نوامبر سال جاری برگزار کند.

از سوی دیگر ایگور دودون، رهبر پیشین حزب سوسیالیست و رئیس جمهوری این کشور که هوادار روسیه نیز هست در فیس‌بوک خود نوشت:‌ «باید تبلیغ گسترده برای این طاعون سیاسی در جمهوری مولداوی را محکوم کنیم.» وی دولت مولداوی را که هوادار اتحادیه اروپا است، مسئول ایجاد این دو دستگی در جامعه مولداوی بر شمرد.

راهپیمایان، روز شنبه اعلام کردند کارزار خود را برای بازپیوستن مولداوی به رومانی با برگزاری برنامه‌هایی در بروکسل ادامه خواهند داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی مولداوی؛ برکناری موقت رئیس جمهوری و انحلال پارلمان

آمریکا چگونه با نفوذ روسیه در مولداوی مقابله می‌کند؟

زبان روسی و اصلاحات قضایی در گاگائوزیا؛ چالش‌های جدیدی که دولت مولداوی با آنها مواجه است