Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یمن؛ وزیر خارجه دولت منصور هادی استعفا کرد

یمن؛ وزیر خارجه دولت منصور هادی استعفا کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خالد الیمانی سه هفته پس از آن استعفا کرد که منصور هادی در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل، «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه این سازمان در امور یمن را به جانبداری از جنبش انصار الله متهم کرده بود.

آگهی

خالد الیمانی، وزیر خارجه دولت عبد ربه منصور هادی در یمن از سمت خود استعفا کرد.

آقای الیمانی که در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی این صندلی را تحویل گرفته بود، بعد از انتقاداتی که از سوی مقامات دولت منصور هادی نسبت به عملکرد او مطرح شد، تصمیم گرفت از این سمت استعفا دهد.

استعفای الیمانی در حالی صورت می‌گیرد که او به صورت همزمان نماینده آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای پیگیری ارتباطات با طرف‌های مختلف درگیر در جنگ یمن نیز بود. این حضور آقای الیمانی سبب شده بود تا اعضای دولت هادی از او انتظار داشته باشند در برابر اقدامات مارتین گریفیتس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن معترض باشد.

اعضای دولت هادی معتقدند گریفیتس نگاهی جانبدارانه نسبت به بحران یمن دارد و از انصارالله حمایت می‌کند و الیمانی باید نسبت به عملکرد گریفیتس موضع انتقادی داشته باشد.

در همین خصوص، شخص منصور هادی، ماه گذشته در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل ضمن انتقاد از عملکرد گریفیتس مدعی شد که او در پی مشروعیت بخشی به حوثی‌ها است.

آقای هادی در این نامه نوشته است: «گریفیتس برای تضمین حضور انصارالله در الحدیده و بندر آن تحت نظارت سازمان ملل فعالیت کرده است».

سازمان ملل در تاریخ ۱۴ ماه می اعلام کرد که نیروهای جنبش انصارالله در راستای اجرای گام نخست توافق‌ استکهلم، از بنادر الحدیده و الصلیف و رأس عیسی خارج شده‌اند اما نیروهای وابسته به هادی مدعی شدند که آنچه رخ داده، ‌خدعه بوده و نیروهای انصارالله همچنان بر بنادر مسلط هستند چرا که آنها این بنادر را به نیروهای گارد ساحلی وابسته به خود واگذار کرده‌اند.

برخی از تحلیل‌ها هم حاکی از آن است که آقای الیمانی به دلیل شکست مذاکرات صلح استکهلم تصمیم به استعفا گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جانشین فرمانده سپاه: اگر مثل سوریه در یمن حضور داشتیم، حوثی‌ها الان در ریاض بودند

تصرف بزرگترین پایگاه نظامی نزدیک عدن توسط نیروهای وفادار به منصور هادی

اسرائیل در پی حمله پهپادی حوثی‌ها به تل‌آویو بندر حدیده یمن را هدف قرار داد