یمن؛ وزیر خارجه دولت منصور هادی استعفا کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
یمن؛ وزیر خارجه دولت منصور هادی استعفا کرد

خالد الیمانی، وزیر خارجه دولت عبد ربه منصور هادی در یمن از سمت خود استعفا کرد.

آقای الیمانی که در ماه مه ۲۰۱۸ میلادی این صندلی را تحویل گرفته بود، بعد از انتقاداتی که از سوی مقامات دولت منصور هادی نسبت به عملکرد او مطرح شد، تصمیم گرفت از این سمت استعفا دهد.

استعفای الیمانی در حالی صورت می‌گیرد که او به صورت همزمان نماینده آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای پیگیری ارتباطات با طرف‌های مختلف درگیر در جنگ یمن نیز بود. این حضور آقای الیمانی سبب شده بود تا اعضای دولت هادی از او انتظار داشته باشند در برابر اقدامات مارتین گریفیتس، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن معترض باشد.

اعضای دولت هادی معتقدند گریفیتس نگاهی جانبدارانه نسبت به بحران یمن دارد و از انصارالله حمایت می‌کند و الیمانی باید نسبت به عملکرد گریفیتس موضع انتقادی داشته باشد.

در همین خصوص، شخص منصور هادی، ماه گذشته در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل ضمن انتقاد از عملکرد گریفیتس مدعی شد که او در پی مشروعیت بخشی به حوثی‌ها است.

آقای هادی در این نامه نوشته است: «گریفیتس برای تضمین حضور انصارالله در الحدیده و بندر آن تحت نظارت سازمان ملل فعالیت کرده است».

سازمان ملل در تاریخ ۱۴ ماه می اعلام کرد که نیروهای جنبش انصارالله در راستای اجرای گام نخست توافق‌ استکهلم، از بنادر الحدیده و الصلیف و رأس عیسی خارج شده‌اند اما نیروهای وابسته به هادی مدعی شدند که آنچه رخ داده، ‌خدعه بوده و نیروهای انصارالله همچنان بر بنادر مسلط هستند چرا که آنها این بنادر را به نیروهای گارد ساحلی وابسته به خود واگذار کرده‌اند.

برخی از تحلیل‌ها هم حاکی از آن است که آقای الیمانی به دلیل شکست مذاکرات صلح استکهلم تصمیم به استعفا گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید