جانشین فرمانده سپاه: اگر مثل سوریه در یمن حضور داشتیم، حوثی‌ها الان در ریاض بودند

علی فدوی جانشین فرمانده سپاه
علی فدوی جانشین فرمانده سپاه Copyright Irna
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«فکر کنید که [اگر] به یمن مثل سوریه می‌توانستیم برویم و بیاییم و حضور داشته باشیم، الان وضعیت جنگ آن‌جا اینطوری بود؟ اصلا اینطوری نبود.»

آگهی

سرتیپ علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه گفته است هرچند راه کمک به شبه‌نظامیان حوثی در یمن به دلیل محاصره بسته است اما ایران هر قدر بتواند به کمک به آنان ادامه می‌دهد.

آقای فدوی این اظهارات را در برنامه تلویزیونی «میدان انقلاب» که روز جمعه ۳۰ مه در شبکه ۳ صداوسیمای ایران پخش شد بیان کرده است.

جانشین فرمانده کل سپاه با اشاره به حضور ایران در جنگ داخلی سوریه گفت: «فکر کنید که [اگر] به یمن مثل سوریه می‌توانستیم برویم و بیاییم و حضور داشته باشیم، الان وضعیت جنگ آن‌جا اینطوری بود؟ اصلا اینطوری نبود.»

آقای فدوی افزود: «اگر ما بودیم حوثی‌ها الان ریاض بودند.»

ایران همواره مداخله مستقیم نظامی در یمن را رد کرده است. با این حال ناظران بین‌المللی می‌گویند که تهران سلاح و سوخت به شورشیان حوثی می‌رساند.

سازمان ملل سال گذشته میلادی در گزارشی به شورای امنیت اعلام کرد که برخی قطعات موشک حوثی‌های یمن ساخت ایران هستند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده بود که ناوگان دریایی ایران از راه سومالی نیازهای شبه‌نظامیان حوثی را تامین می‌کند. با این حال آقای فدوی گفته است به دلیل محاصره عربستان و «متحدان آمریکایی و اروپایی‌اش» ایران نمی‌تواند بیشتر کمک کند.

ایالات متحده آمریکا سال گذشته پس از خروج از توافق اتمی ۱۲ شرط برای مقامات جمهوری اسلامی تعیین کرد که «خروج از جنگ یمن» یکی از آنها بود.

جنگ در یمن با ۲۸ میلیون جمعیت از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. با گسترش نفوذ حوثی‌های شیعه یمن که گفته می‌شود مورد حمایت ایران هستند، درگیری‌ها در این کشور افزایش یافت. در سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی و امارات عربی متحده ائتلاف نظامی را علیه حوثی‌ها آغاز کردند.

جنگ یمن در حالی وارد ‍پنجمین سال خود شده است که تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر به‌ویژه کودکان در گرسنگی شدید و شرایط اضطراری زندگی می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یمن؛ وزیر خارجه دولت منصور هادی استعفا کرد

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد