ادامه اعتراض‌ها در سودان؛ نخستین روز جنبش نافرمانی مدنی چهار کشته برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
معترضان به شورای نظامی حاکم بر سودان
معترضان به شورای نظامی حاکم بر سودان   -   کپی رایت  رویترز

معترضان به حاکمیت نظامیان در سودان، دومین روز از جنبش نافرمانی مدنی را در حالی پشت سر گذاشتند که روز یکشنبه در نخستین روز از آغاز این جنبش دست‌کم چهار تن در جریان درگیری با نیروهای امنیتی در خارطوم و «ام درمان» از شهرهای مجاور پایتخت کشته شدند.

رهبران معترضان که خواهان انتقال کامل قدرت از سوی شورای نظامی انتقالی به غیرنظامیان هستند، در واکنش به سرکوب تظاهرات روزمره ساکنان پایتخت و دیگر شهرهای سودان، مردم را به نافرمانی مدنی دعوت کرده‌اند.

گفتنی است که تحصن و تظاهرات مخالفان شورای انتقالی طی یک هفته گذشته دست‌کم یکصد کشته در میان معترضان برجای گذاشته است.

از سوی دیگر تلویزیون دولتی سودان روز دوشنبه از آزادی سه تن از رهبران جنبش اعتراضی خبرداده است که در جریان تظاهرات روزهای گذشته در خارطوم دستگیر شده بودند.

آخرین گزارش ها حاکی است که یک هفته پس از سرکوب خونین تحصن کنندگان در مقابل مقر اصلی ستاد کل ارتش سودان، اوضاع پایتخت هنوز به طور کامل به حال عادی باز نگشته و ضمن خالی بودن برخی از محله‌های پایتخت از جمعیت، تنها تعداد محدودی از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.

این در حالیست که به گزارش خبرگزاری فرانسه قطعی مکرر جریان برق و نیز از دسترس خارج شدن گاه و بیگاه اینترنت زندگی روزمره و برقراری ارتباط میان ساکنان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

یک راننده اتوبوس در پایتخت به خبرنگار فرانس پرس می گوید که مجبور است برای تهیه معاش خانواده کار کند و کار کردن وی به معنای عدم حمایت وی از انقلاب نیست.

شورای نظامی انتقالی که پس از برکناری عمرالبشیر در یازدهم ماه آوریل، با ربودن انقلاب مردم در اقدامی کودتاگونه قدرت را در دست گرفته است یکشنبه شب اعلام کرد برای فراهم کردن زمینه بازگشت آرامش و زندگی عادی به پایتخت، بر تعداد نیروهای امنیتی مستقر در نقاط مختلف شهر افزوده است.

استقرار نیروهای امنیتی سودان در نقاط مختلف پایتخت

جنبش اعتراضی سودان به حاکمیت نظامیان بر این کشور به تازگی با رد دعوت شورای نظامی به شرکت در انتخابات زودرس اعلام کرد که همچنان مصمم به ادامه مبارزه است.

جنبش طرفدار دموکراسی در سودان پیش‌تر هشدار داده بود که در صورت تن ندادن حاکمان نظامی به خواست مردم فراخوانی برای برگزاری اعتصاب عمومی و دست زدن به نافرمانی های مدنی منتشر خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید