Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات زودهنگام در سودان؛ نظامیان در برابر معترضان عقب‌نشینی کردند

انتخابات زودهنگام در سودان؛ نظامیان در برابر معترضان عقب‌نشینی کردند
Copyright REUTERS/Stringer
Copyright REUTERS/Stringer
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که درگیری شدید ارتش سودان در روز دوشنبه با معترضانی که خیابان‌های خارطوم، پایتخت را اشغال کرده بودند، دست‌کم ۳۰ کشته از جمله ۸ کودک و صدها زخمی برجای گذاشت و با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد.

آگهی

رهبران نظامیان حاکم بر سودان می‌گویند که با کنار گذاشتن تمام توافقات حاصل شده با ائتلاف احزاب اصلی مخالف، تا ۹ ماه دیگر انتخابات زودهنگام برگزار خواهند کرد.

این خبر پس از آن اعلام شد که درگیری شدید ارتش سودان در روز دوشنبه با معترضانی که خیابان‌های خارطوم، پایتخت را اشغال کرده بودند، دست‌کم ۳۰ کشته از جمله ۸ کودک و صدها زخمی برجای گذاشت و با محکومیت‌های بین‌المللی مواجه شد.

تشدید بحران سیاسی در سودان حتی باعث شد که رهبران جنبش طرفدار دموکراسی در این کشور به ارتش دربارۀ انتشار فراخوان برگزاری یک اعتصاب عمومی و فراگیر، هشدار دهند.

این تحولات باعث شد که در نهایت ژنرال عبدالفتاح برهان، رئیس شورای نظامیِ انتقالی در بیانیه‌ای اعلام کند که رهبران نظامیان به مذاکرات با ائتلاف احزاب اصلی مخالف پایان می‌دهند و توافقات حاصله را لغو می‌کنند و تا ۹ ماه دیگر انتخابات برگزار خواهند کرد. او تاکید کرد که این انتخابات تحت نظارت ناظران منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار خواهد شد.

ارتش همچنین در این بیانیه، ضمن ابراز تاسف از خشونت‌های روی داده و تلفات به جا مانده، اعلام کرد که خود را در مقابل حفاظت از غیرنظامیان متعهد می‌داند.

پیش از این شورای نظامی انتقالی سودان که ادارۀ این کشور را از زمان سرنگونی حکومت عمرالبشیر در ماه آوریل برعهده دارد با ائتلاف احزاب اصلی مخالف، بر سر فعالیت یک حکومت انتقالیِ سه ساله تا زمان واگذاری قدرت به یک دولت غیرنظامی، همچنین بر سر ساختار دولت جدید به توافق رسیده بودند.

تظاهرکنندگان طرفدار دموکراسی در سودان از ۶ آوریل یعنی ۵ روز قبل از سرنگونی حکومت عمرالبشیر در مقابل مقر ارتش در پایتخت تحصن کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:شمار جان‌باختگان درگیری میان معترضان و ارتش سودان از مرز سی نفر گذشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سودان؛ این بار «کودتایی دموکراتیک» ؟

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند