اعتراضات سودان؛ تحصن معترضان در برابر وزارت دفاع با همراهی قضات

اعتراضات سودان؛ تحصن معترضان در برابر وزارت دفاع با همراهی قضات
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراضات سودان؛ تحصن معترضان در برابر وزارت دفاع با همراهی قضات

جمعیت زیادی از معترضان سودانی روز پنجشنبه در برابر وزارت دفاع سودان تحصن کردند تا خواستار انتقال دولت به غیرنظامیان شوند. خبرگزاری رویترز شمار معترضان را صدها هزار نفر تخمین زد.

آگهی

همچنین در این روز یکصد قاضی سودانی که خواستار انتقال قدرت به غیرنظامیان هستند نیز از محل دیوان عالی کشور در خارطوم، پایتخت، به سمت محل تحصن معترضان حرکت کردند تا به آنها بپیوندند.

این قضات که لباس‌های سیاه رنگ‌شان را بر تن داشتند، پلاکاردهایی حاوی شعار «قضات برای تغییر» به دست گرفته بوند و به سمت وزارت دفاع راهپیمایی کردند. راهپیمایی قضات نخستین اعتراض جمعی قضات از سال ۱۹۸۹ یعنی تاریخ به قدرت رسیدن عمر البشیر، محسوب می شود.

ابوالفتاح محمد عثمان از قاضیانی که در این راهپیمایی شرکت کرده است به رویترز گفت: «ما خواستار حذف نمادهای رژیم سابق از سیستم قضایی هستیم. ما خواستار برکناری رئیس دستگاه قضایی برای دستیابی به عدالت هستیم.»

اندک زمانی پس از راهپیمایی قضات در خارطوم، شورای انتقالی نظامی اعلام کرد که آنها تنها قدرت حاکمیتی را در دست خواهند داشت و غیرنظامیان پست نخست وزیری و تمام وزارتخانه‌های دولتی را بدست خواهند گرفت.

معترضان سودانی در پاسخ به درخواست انجمن‌های حرفه‌ای سودان که سازمان اصلی مخالفین است در برابر وزارت دفاع تحصن کرده اند.

شورای نظامی انتقالی سودان در اوایل ماه آوریل با برکنار عمرالبشر رئیس جمهوری سودان از قدرت، کنترل سودان را در دست گرفته است با این حال معترضان خواستار انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان هستند.

شورای انتقالی نظامی در صدد است که برای یک دوره دو ساله سودان را اداره کند تا شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شود. با این حال معترضان می گویند که انتقال قدرت به غیرنظامیان باید به سرعت انجام شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه اعتراض‌ها در سودان؛ نخستین روز جنبش نافرمانی مدنی چهار کشته برجای گذاشت

اعتراضات سودان؛ تداوم فشار معترضان برای تشکیل دولت غیرنظامی

چگونه شبه نظامیان سودانی به محل فرمانده ارتش یورش بردند و بخش‌هایی از خارطوم را تصرف کردند؟