مصوبه مجلس ایران: اسیدپاشی به قصد ارعاب افساد فی‌الارض است

مصوبه مجلس ایران: اسیدپاشی به قصد ارعاب افساد فی‌الارض است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان مجلس ایران، در مصوبه‌ای مقرر کردند اگر اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی باشد و موجب ناامنی هم شود، اقدام فرد اسیدپاش، افساد فی الارض است.

آگهی

نمایندگان مجلس ایران، یکشنبه ۱۸ خرداد، در مصوبه‌ای مقرر کردند اگر اسیدپاشی به قصد ارعاب و ایجاد ناامنی باشد و موجب ناامنی هم شود، اقدام فرد اسیدپاش، افساد فی الارض است.

نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن، این تبصره الحاقی ماده یک طرح را با ۱۶۱ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۵ نماینده حاضر تصویب کردند.

در ماده یک این طرح آمده است: «هر کس عمدا با پاشیدن یا هر نوع ترکیبات شیمیایی دیگر، با هر میزان غلظت موجب جنایت بر نفس و عضو شود در صورت مطالبه از ناحیه مجنی علیه یا ولی دم حسب مورد با رعایت شرایط مقرر در کتاب قصاص، به قصاص نفس یا عضو محکوم می‌شود.»

بر اساس ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آن‌ها شود، به گونه‌ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع شود، مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می‌شود.

در زمان بررسی طرح تشدید مجازات اسیدپاشی، طیبه سیاووشی یکی از نمایندگان مجلس ایران پیشنهاد محدود کردن خرید و فروش اسید را مطرح کرد. او گفت: «کسانیکه می‌خواهند اسید بخرند طبق این پیشنهاد باید مدارک هویتی ارائه کنند.»

اما نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند به‌طوریکه محدود کردن خرید و فروش اسید با ۶۸ رای موافق، ۱۰۲ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع رد شد.

مجلس ایران ۳۰ اردیبهشت کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی را تصویب کرده بود.

فارس
چند قربانی اسیدپاشی که اواخر اردیبهشت ماه در جلسه مجلس حضور داشتندفارس

در صورت تایید این طرح توسط شورای نگهبان، اگر فرد اسید پاش بنا بر پرونده به مجازات اعدام، قصاص نفس یا عضومحکوم نشود، می‌تواند توسط قاضی به حبس تعزیری درجه یک (بیش از ۲۵ سال زندان)، درجه دو (یش از ۱۵ تا ۲۵ سال)، درجه سه (حبس بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال) و درجه چهار (بیش از پنج تا ۱۰ سال) محکوم شود.

اسیدپاشی گاه و بیگاه در ایران قربانی می‌گیرد. زنان بیش از مردان قربانیان این جرم هستند. یکی از پرونده‌های معروف اسیدپاشی در ایران مربوط به حمله به زنان و دختران در اصفهان بود.

این حوادث در مهرماه ۱۳۹۳ در برخی محله‌های شهر اصفهان اتفاق افتاد و در جریان این اسیدپاشی‌ها، چهار زن جوان آسیب دیدند که دو مورد آسیب جدی بود.

با گذشت پنج سال از وقوع این اسیدپاشی مراجع قضایی ایران می‌گویند هنوز نتوانسته اند سرنخی از بانی یا بانیان این حادثه پیدا کنند. وقوع اسیدپاشی در اصفهان تا مدت‌ها به ایجاد فضایی از رعب و وحشت در این شهر منجر شد. مسئولان بارها وعده‌ دادند که در اسرع وقت عوامل این اقدام شناسایی می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاه لبنان در اقدامی کم‌سابقه حکم اعدام صادر کرد

مدل و قربانی اسیدپاشی در لندن همزمان با انتشار عکس‌هایش: انزوا بس است

انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در ایران آغاز شد