پوتین: دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا فاجعه‌بار خواهد بود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پوتین: دخالت نظامی آمریکا در ونزوئلا فاجعه‌بار خواهد بود

ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه روز پنجشنبه ۶ ژوئن در یک مجمع اقتصادی در سن‌پترزبورگ اعلام کرد اگر آمریکا نخواهد پیمان استارت نو را تمدید کند، روسیه نیز از آن کناره‌گیری خواهد کرد.

معاهده استارت نو، توافقی است که در سال ۲۰۱۰ در پراگ پایتخت جمهوری چک در دیدار میان باراک اوباما، رئيس جمهوری آمریکا و دمیتری مدودوف، رئيس جمهوری وقت روسیه، برای کاهش زرادخانه هسته‌ای دو کشور به امضا رسید. آمریکا و روسیه تحت این قرارداد، اجازه دارند حداکثر هزار و ۵۵۰ کلاهک را مستقر کنند.

بیشتر بخوانید:

آقای پوتین اکنون می‌گوید سیستم دفاعی روسیه برای دفاع از این کشور کفایت می‌کند و مسکو اجباری ندارد که معاهده استارت نو را تمدید کند.

آقای پوتین با اشاره به اینکه در سال ۲۰۲۱ و با پایان زمان معاهده استارت نو، دیگر هیچ محدودیتی در خصوص تسلیحات تهاجمی راهبردی باقی نخواهد ماند، افزود: «کسی با ما در خصوص تمدید این توافق مذاکره‌ای نکرده است هرچند ما آماده‌ایم در خصوص موضوعات راهبردی با آمریکا گفتگو کنیم»

رئيس جمهوری روسیه همچنین هرگونه مداخله نظامی آمریکا در ونزوئلا را فاجعه بار دانست و افزود: «ما به همکاری خود با ونزوئلا ادامه می‌دهیم. متخصصان ما در این کشور هستند و این حضور همچنان هم ادامه دارد. ما تسلیحاتی به ونزوئلا فروختیم و باید به مفاد توافقات و تعهدات خود پایبند بمانیم.»

او همچنین با اشاره به اینکه کشورش پایگاه نظامی در ونزوئلا ایجاد نکرده، اظهار داشت: «متخصصان نظامی ما بر اساس قراردادهای تسلیحاتی که با کاراکاس به امضا رساندیم، در حال رفت و آمد به این کشور و انجام تعهدات هستند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید