Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

روسای جمهوری چین و روسیه: با یکجانبه‌گرایی مبارزه می‌کنیم

روسای جمهوری چین و روسیه: با یکجانبه‌گرایی مبارزه می‌کنیم
Copyright REUTERS/Evgenia Novozhenina
Copyright REUTERS/Evgenia Novozhenina
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که کشورش آماده است تا علاوه بر تامین نفت و گاز مورد نیاز چین، سویا و دیگر محصولات کشاورزی بیشتری را نیز به این کشور صادر کند.

آگهی

روسای جمهور چین و روسیه روز چهارشنبه توافق کردند تا روابط خود را تا سطح همکاری‌های استراتژیک و جامع ارتقاء دهند.

در جریان دیدار شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین، علاوه بر ارج گذاری بر بیش از هفتاد سال رابطۀ دو جانبه، بر حفظ رابطه خوب میان دو همسایه و ارتقاء سطح «همکاری‌های برد-برد» تاکید کردند.

آقای شی با یادآوری این که این هشتمین بار از زمان آغاز ریاست جمهوری بر چین یعنی سال ۲۰۱۳ میلادی است که به روسیه سفر می‌کند، اعلام کرد که روابط دو کشور همچنان در حال پیشرفت و در بهترین سطح خود در طول تاریخ است.

او افزود که هر دو کشور تا کنون همواره قویا از تلاش‌های یکدیگر در موضوعات حفظ منافع ملی دفاع کرده و باعث تقویت اعتماد سیاسی و استراتژیک متقابل شده‌اند.

شی جین پینگ: امسال نقطه عطفی در روابط چین و روسیه است

رئیس جمهوری چین با اشاره به اینکه امسال هفتادمین سال آغاز روابط دیپلماتیک پکن و مسکو است، این سال را نقطه عطف این روابط و یک نقطه شروع جدید خواند. او تاکید کرد که چین و روسیه تا کنون نقش فعالانه‌ای در سطح بین‌الملل برای حل و فصل موضوعات جهانی و مشارکت قابل توجهی برای حفظ نظم بین‌الملل داشته‌اند.

او خواستار آن شد که هر دو طرف علاوه بر تقویت ارتباطات و همکاری‌های استراتژیک، برای گسترش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی، تقویت همکاری‌ها در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی و افزایش سرمایه گذاری‌های مشترک در بخش‌های انرژی، فناوری، هوافضا، کشاورزی، مالی و نوآوری‌های علمی گام بردارند.

پوتین: بطور مشترک با یکجانبه‌گرایی مقابله می کنیم

ولادیمیر پوتین نیز ضمن استقبال گرم از همتای چینی خود، اعلام کرد که با تلاش‌های دو کشور طی هفتاد سال گذشته، اکنون روابط آنها به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده و مبادلات و همکاری‌های دوجانبه بسیار سودمند بوده است. او تاکید کرد که از این همکاری‌ها نه تنها مردم دو کشور بهره برده‌اند بلکه همکاری‌های و هماهنگی‌های استراتژیک چین و روسیه به نیرویی قوی برای حفظ امنیت و ثبات جهانی تبدیل شده است.

رئیس جمهوری روسیه که چین و روسیه باید همکاری‌هایشان را در مورد مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی افزایش داده و بطور مشترک با چالش‌های ناشی از یکجانبه گرایی و اصرار بر حمایت از تولیدات داخلی مقابله کنند.

او اعلام کرد که کشورش متعهد به تقویت همکاری‌ها با چین در موضوعات اقتصادی و بازرگانی، کشاورزی، مالی، علمی و فناوری، حفاظت از محیط زیست، ارتباطات راه دور و تقویت زیرساخت‌ها خواهد بود و از تمایل روسیه برای افزایش تعاملات منطقه‌ای در موضوعات آموزشی، فرهنگی و گردشگری خبر داد.

پوتین: آماده‌ایم نفت و گاز مورد نیاز چین را تامین کنیم

رئیس جمهوری روسیه همچنین اعلام کرد که کشورش آماده است تا علاوه بر تامین نفت و گاز مورد نیاز چین، سویا و دیگر محصولات کشاورزی بیشتری را نیز به چین صادر کند.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که با تسریع در ایجاد هماهنگی‌های لازم میان راه ابریشم جدید (طرح یک کمربند و یک جاده) و مجمع اقتصادی اوراسیا امکان همکاری دوجانبۀ بیشتر در سطح منطقه‌ای فراهم شود.

بحران شبه جزیره کره، توافق هسته‌ای ایران و چالش‌های پیش آمده در پی آن منطقه خلیج فارس همچنین بحران ونزوئلا از دیگر موضوعاتی بود که روسای جمهور دو کشور درباره آن به گفتگو پرداختند.

آنها بر هماهنگی بیشتر فعالیت‌ها در سازمان ملل، سازمان همکاری شانگ‌های، اپک، گروه ۲۰ و دیگر نهادهای بین‌المللی تاکید کردند.

در پایان این دیدار چند سند همکاری میان مقامات دو کشور به امضا رسید.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زن اوکراینی به اتهام رها کردن بادکنک‌های رنگی در آسمان مسکو به ۱۲ سال زندان محکوم شد

روسیه داعش را عامل حمله مرگبار به سالن کنسرت مسکو اعلام کرد

تهدید اتمی کرملین از نبرد زمینی تا فضا؛ چه چیزی پوتین را از استفاده از سلاح‌های هسته‌ای باز می‌دارد؟