یوتیوب اعتراض به آزار کلامی علیه خبرنگار همجنسگرا را نپذیرفت

یوتیوب اعتراض به آزار کلامی علیه خبرنگار همجنسگرا را نپذیرفت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر آنچه مازا همرسان کرده، کراودر او را «بچه شیطون همجنس‌باز»، «بچه مزلف» و «آقای گی وکس» نامیده است.

آگهی

مسئله‌ای که کاربران فضای مجازی در همه جای دنیا با آن مواجهند این است که مرز میان بحث با افراد یا آزار آنها در شبکه‌های اجتماعی کجاست؟

یوتیوب اخیرا درگیر ماجرایی شده که طی آن یک کارشناس محافظه‌کار آمریکایی به یک خبرنگار همجنسگرا توهین کرده است. در این ماجرا یوتیوب متهم شده است که به بهانه آزادی بیان مانع آزار کلامی برخی کاربران نمی‌شود.

ماجرا چیست؟

کارلوس مازا، یک خبرنگار همجنسگراست که برای یک رسانه آمریکایی به نام وکس کار می‌کند. او اجرای برنامه‌ای به نام «قلم‌خوردگی» را بر عهده دارد که موضوع آن بررسی چشم‌انداز رسانه‌ها در دوران زمامداری دونالد ترامپ است.

مازا در روز ۹ خرداد در توییتر، توهین‌هایی با محتوای ضد همجنسگرایی را منتشر کرد که مدعی بود از سوی استیون کراودر علیه او مطرح شده است. استیون کراودر یک فرد به شدت محافظه‌کار و مجری برنامه تلویزیونی «با صدای بلند با کراودر» است. بنا بر آنچه مازا همرسان کرده، کراودر او را «بچه شیطون همجنس‌باز»، «بچه مزلف» و «آقای گی وکس» نامیده است. آقای کراودر از این هم فراتر رفته و در ویدئویی مجری وکس را «یک نویسنده آشغال» می‌نامد که «چون همجنس‌باز است همین طور مجانی وارد کار تلویزیون شده».

کارلوس مازا در توییترش همچنین نوشته هر بار که در حساب کاربری «با صدای بلند با کراودر» در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی علیه او همرسان می‌شود، سیل کامنت‌گذاران به او حمله کرده و دشنامش می‌دهند. او در توییتر نوشته است: «هدف از همرسان کردن این ویدئوها آزار دادن من به شیوه‌ای احمقانه است.»

وی با بیان این که از دست کراودر خشمگین نمی‌شود، گفته بیشتر به دنبال آن بوده است که از یوتیوب بخواهد تا با توجه به سیاست‌های کلی خود از کاربران دگرباش در برابر آزار و تهدید کاربران دیگر محافظت کند.

یوتیوب گفته بود که در زمینه این مورد خاص تحقیق می‌کند.

نتیجه تحقیق یوتیوب چه شد؟

کراودر در واکنش به این اتهام‌ها، آنها را رد کرده و خلاصه‌ای از ویدئوهای مورد بحث را در اختیار مسئولان یوتیوب گذاشته است.

یوتیوب نیز در واکنش به این ماجرا گفته با وجود آن که القاب انتسابی به کاربر معترض مشخصا «متأثرکننده» است، اما ویدئوهای منتشر شده «حاوی مطالبی که مخالف سیاست‌های یوتیوب باشند نیست».

یوتیوب می‌نویسد: «یوتیوب شبکه‌ای است که هم برای سازندگان ویدئو، هم مجریان و هم خبرنگاران گشوده است تا با رعایت سیاست‌های ما مطالب خود را بیان کنند. برخی مطالب ممکن است برای برخی کاربران بسیار توهین‌آمیز به نظر بیایند، اما اگر از چهارچوب سیاست‌های ما خارج نشده باشند در سایت ما باقی می‌مانند.»

بیشتر بخوانید:

یوتیوب در ادامه چنین توضیح می‌دهد که آقای کراودر در هیچ یک از ویدئوهای خود به کاربران توصیه نکرده که آقای مازا را آزار بدهند و محتوای این ویدئوها بیش از آن که تهدید یا آزار باشد، پاسخ به اظهارات آقای مازاست. یوتیوب با نقل قول از کارمندانش که مسئول بررسی این پرونده بودند، می‌افزاید که در ویدئوهای مورد بحث هیچ گونه اطلاعاتی از زندگی شخصی کارلوس مازا افشا نشده است.

سیاست یوتیوب در این زمینه چیست؟

یوتیوب در بخش مجموعه سیاست‌های خود می‌نویسد: «محتوا یا رفتاری که به قصد آزار، تهدید، ارعاب یا تخریب اشخاص باشد در یوتیوب اجازه انتشار ندارد.»

یوتیوب همچنین تأکید می‌کند محتوایی که «تعمدا به قصد تحقیر کسی» همرسان شود در تضاد با سیاست این شبکه اجتماعی است. یوتیوب خود را مجاز می‌داند که در صورت تخطی کاربران از این سیاست‌ها، محتوای مورد نظر را حذف و در صورت تکرار یا شدید بودن مورد تخلف، حساب کاربری را مسدود کند.

یوتیوب تنها در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی به دلیل «تهدید سایبری» و «آزار» بیش از ۴۷ هزار ویدئو را از روی سایت خود حذف و بیش از ۱۰ هزار حساب کاربری را مسدود کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلال در دسترسی به یوتیوب؛ کاربران برای تماشای ویدیو به مشکل خوردند

رقابت شدید یوتیوب و نتفلیکس

زندان برای مادران یوتیوبر؛ ولاگرهای آمریکایی با دو میلیون فالوور چگونه لو رفتند؟