پیروزی سوسیال‌دموکرات‌ها و شکست سنگین مهاجرستیزان در انتخابات دانمارک

مته فردریکسن، رهبر حزب سوسیال‌دموکرات دانمارک
مته فردریکسن، رهبر حزب سوسیال‌دموکرات دانمارک Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عوام‌گرایان با تمام تبلیغات ضدمهاجرتی خود در دو دهه گذشته این بار موفقیتی به دست نیاوردند.

آگهی

حزب سوسیال‌دموکرات دانمارک از جناح چپ میانه با تکیه بر خواست عمومی برای تغییر و با بهره‌مندی از موج طرفداران محیط زیست در اروپا، در انتخابات پارلمانی این کشور به پیروزی رسید.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی دانمارک که روز چهارشنبه ۱۵ خرداد برگزار شد نشان می‌دهد که عوام‌گرایان با تمام تبلیغات ضدمهاجرتی خود در دو دهه گذشته این بار موفقیتی به دست نیاوردند.

بر اساس نخستین برآوردهای آماری که از شبکه‌های تلویزیونی دی‌آر و تی‌وی۲ دانمارک پخش شد، سوسیال‌دموکرات‌ها با اندکی رأی کمتر نسبت به سال ۲۰۱۵ و با کسب دست کم ۲۵.۳ آرا صدرنشین هستند. بر اساس همین برآوردها حزب سوسیال‌دموکرات به لطف آرا تمام احزاب جناح چپ تاکنون به اکثریت مطلق ۹۰ کرسی از ۱۷۹ کرسی پارلمان دانمارک دست یافته‌ است.

سایر احزاب

حزب سوسیالیست خلق که متشکل از هواداران محیط زیست است، در این دوره دست کم ۷.۴ درصد آرا را به دست آورده که تقریبا دو برابر آرا به دست آمده برای این حزب در دوره گذشته است.

حزب مردم از جناح راست افراطی با سقوط چشمگیری نسبت به دوره قبلی، از ۳۷ کرسی پیشین اکنون باید به ۱۸ کرسی بسنده کند. این حزب مهاجرستیز از سال ۲۰۰۱ تاکنون جایگاه مهمی را در سیاست دانمارک برای خود ایجاد کرده و باعث سخت شدن سیاست‌های مهاجرتی در این کشور ۵.۶ میلیون نفری اسکاندیناوی شده بود.

دانمارک یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای اروپاست به طوری که حدود ۱۰ درصد از جمعیت این کشور متولد خارج هستند.

این دومین بار در دو هفتۀ اخیر است که شهروندان دانمارک به پای صندوق‌های رای می‌روند. آنها ۱۰ روز پیش نیز به همراه مردم سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در انتخابات پارلمان اروپا شرکت کرده بودند.

به این ترتیب دانمارک از این پس با رنگین‌کمانی از احزاب سیاسی مختلف با حضور پر رنگ‌تر سوسیال‌دموکرات‌ها در سپهر سیاسی خود روبرو خواهد بود و مته فردریکسن، رهبر حزب سوسیال‌دموکرات خود را برای جانشینی لارس لوکه راسموسن در سمت نخست‌وزیری آماده خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراف نخست وزیر دانمارک به شکست در انتخابات پارلمانی

آیا باید از رای آوردن حزب آناهیتا ملکیان در انتخابات دانمارک نگران بود؟

کارزارهای انتخاباتی دانمارک؛ از سایت پورنو تا خواب در خانه رأی‌دهندگان