Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کارزار زنان ژاپنی در اعتراض به اجبار پوشیدن کفش پاشنه بلند در محیط کار

کارزار زنان ژاپنی در اعتراض به اجبار پوشیدن کفش پاشنه بلند در محیط کار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کارزار کوتو از توئیت ایشیکاوا بازیگر ژاپنی در ژانویه گذشته شروع شد. این بازیگر و نویسنده در توئیت خود گفته بود که دوست دارد روزی از اجبار کردن زنان به پوشیدن کفش پاشنه بلند در محل کار خلاص شوند. او سپس به تجربه خود در این زمینه اشاره کرد.

آگهی

اخیرا کارزاری در ژاپن به راه افتاده است که نسبت به قوانین مربوط به پوشش و انتظار از زنان برای پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند در محل کار معترض است.

 هزاران نفر در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ کوتو KuToo به این کارزار پیوسته‌اند. کوتو واژه‌ای از ترکیب کلمه ژاپنی kutsu به معنی کفش و kutsuu به معنی درد است و از تجربه کارزار جهانی MeToo (من هم همینطور) که نسبت به آزار و اذیت جنسی زنان ایجاد شده بود نیز استفاده کرده است.

حدود ۲۰ هزار زن، تاکنون طوماری را امضا کردند و از دولت خواسته‌اند تا شرکت‌ها را موظف کند از الزام زنان به پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنند.

کارزار کوتو از توئیت ایشیکاوا، بازیگر ژاپنی در ژانویه گذشته شروع شد. این بازیگر و نویسنده در توئیت خود گفته بود که دوست دارد روزی از اجبار زنان به پوشیدن کفش پاشنه بلند در محل کار خلاص شوند. او سپس به تجربه خود در این زمینه اشاره کرد.

پس از این توئیت، او واکنش‌های گسترده‌ و مشابهی از سوی زنان دریافت کرد و باعث شد تا کارزاری در این زمینه ایجاد کند. او در طومار خود وزیر بهداشت ژاپن را خطاب قرار داد و نوشت: «پس از کار، همه به سراغ کفش‌های راحتی و صاف می‌روند.»

بیشتر بخوانید:

رویترز
ایشیکاوا بازیگر ژاپنی که کارزار کوتو را راه اندازی کردرویترز

او در نامه ضمیمه شده به طومار خود به مشکلات پزشکی که کفش پاشنه بلند ایجاد می‌کند از جمله ایجاد پینه، تاول و کمر درد اشاره کرد و افزود: «حرکت کردن دشوار است، نمی‌توانید بدوید و پاهایتان صدمه دیده است. همه به‌خاطر این رفتارها است.»

وی تاکید کرد که مردان با انتظارات مشابهی در نحوه پوشش خود در محیط کار روبرو نمی‌شوند.

این طومار به‌دنبال پایان دادن به تبعیض جنسیتی در محیط کار است: «به این ترتیب کار کردن برای همه آسانتر خواهد شد و یک محیط کار آزاد بدون فشارهای غیر ضروری ایجاد می‌شود.»

وزارت بهداشت ژاپن در واکنش به این کارزار اعلام کرد که موضوع را بررسی می‌کند اما از توضیح بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

نیکولا تورپ، بازیگر بریتانیایی کارزار مشابهی را در سال ۲۰۱۶ پس از اینکه به دلیل نپوشیدن کفش پاشنه بلند در محیط کار عذرش را خواستند، به راه انداخت.

این کار باعث شد تا پارلمان بریتانیا در ارتباط با قوانین مربوط به پوشش تحقیقی انجام دهد و نتیجه این تحقیق نشان داد که در محیط‌های کاری این کشور تبعیض در این رابطه وجود دارد. اما دولت بریتانیا از اینکه دستوری برای ممنوعیت الزام به پوشیدن کفش پاشنه بلند به شرکت‌ها ابلاغ کند خودداری کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوهر نامرئی که دست آزاردهندگان جنسی را رو می‌کند نیم ساعته به فروش رفت

واکنش وزیر بهداشت ژاپن به کارزار مبارزه با پوشیدن اجباری کفش پاشنه بلند

شهرداری توکیو برای افزایش نرخ زاد و ولد اپلیکیشن دوستیابی راه‌اندازی می‌کند