«کره شمالی مذاکره‌ کننده ارشد اتمی خود را اعدام کرد»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مذاکره کننده ارشد کره شمالی که گفته می‌شود اعدام شده است
مذاکره کننده ارشد کره شمالی که گفته می‌شود اعدام شده است   -   کپی رایت  رویترز

کره شمالی فرستاده ویژه «اتمی» خود به ایالات متحده آمریکا برای هدایت نشست و مذاکره نافرجام کیم جونگ اون رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در هانوی ویتنام را اعدام کرده است.

روزنامه «چوسون ایلبو» کره‌ جنوبی روز جمعه ۳۱ مه بدون ذکر نام و به نقل از یک منبع آگاه در کره شمالی نوشت: «کیم هیوک چول به همراه چهار مدیر وزارت امور خارجه کره شمالی در فرودگاه میریم پیونگ یانگ در ماه مارس (اسفند-فروردین) گذشته اعدام شدند. این افراد متهم به جاسوسی برای ایالات متحده آمریکا شده بودند.»

نشست هانوی، دومین نشست بین کیم جونگ اون و ترامپ که در تاریخ ۸ و ۹ اسفند سال گذشته برگزار شد، بی ثمر بود و سران این دو کشور به توافقی نرسیدند. دلیل شکست مذاکرات تاکید ایالات متحده بر خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره بود اما کره شمالی خواستار لغو تحریم‌ها بود.

بیشتر بخوانید:دیدار نیمه‌تمام رهبران آمریکا و کره شمالی در ویتنام بدون توافق خلع سلاح هسته‌ای

روزنامه چوسون ایلبو همچنین نوشته است که کیم یونگ چول که مرد دست راستی رهبر کره شمالی شناخته می‌شد و پیش از نشست هانوی همتای مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا بود به اردوگاه کار اجباری و بازآموزی در نزدیکی مرز چین فرستاده شده است.

رویترز
کیم یونگ چول که گفته می شود به اردوگاه کار اجباری فرستاده شده استرویترز

از سوی دیگر طبق نوشته این رسانه کره جنوبی، مقام‌های کلیدی دیگر که با کیم یونگ چول همکاری می‌کردند پس از این نشست، در انظار عمومی دیده نشده‌اند.

روزنامه چوسون ایلبو همچنین نوشت که کیم جونگ هایه یکی از مقام‌های همکار با کیم یونگ چول و سین هایه یونگ مترجم نشست هانوی هم بازداشت شده‌اند و در اردوگاه زندانیان سیاسی نگهداری می‌شوند.

پیش از این، یک نماینده مجلس کره‌جنوبی در ماه آوریل به رویترز گفته بود که کیم یونگ چول از سمت کلیدی خود حذف شده است.

سخنگوی وزارت خانه وحدت در سئول حاضر به اظهار نظر درباره گزارش روزنامه چوسون ایلبو نشد. یک مقام کره جنوبی در کاخ ریاست جمهوری این کشور در سئول هم اعلام کرد در موضوعی که ابتدا باید صحت آن بررسی شود اظهار نظر کردن درست نیست.