دبیر کل اتحادیه عرب: عراق با بیانیه پایانی اجلاس مکه مخالفت کرد

 دبیر کل اتحادیه عرب: عراق با بیانیه پایانی اجلاس مکه مخالفت کرد
Copyright  عکس از خبرگزاری فرانسه
نگارش از Euronews

رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که تنش های موجود با ایران اگر به درستی مدیریت نشود می تواند به جنگ منطقه ای و بین المللی منجر شود.

برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در نشست سران عرب در مکه خواستار حمایت کشورهای منطقه از ثبات در کشورش شد.

رئیس جمهوری عراق تاکید کرد که تنش‌های موجود با ایران اگر به درستی مدیریت نشود می تواند به جنگ منطقه‌ای و بین المللی منجر شود. وی همچنین ابراز امیدواری کرد که امنیت ایران از سوی دیگر کشورها زیر سوال نرود.

برهم صالح در سخنان خود امنیت کشورهای منطقه را وابسته به یکدیگر دانست. رئیس جمهوری عراق وقوع جنگ احتمالی در منطقه را برابر با تراژدی برای کشورهای عضو اتحادیه عرب دانست.

وی گفت: «جمهوری اسلامی ایران کشوری مسلمان و همسایه عراق و اعراب است. ما مطمئنا به دنبال زیر سوال بردن امنیت ایران نیستیم. ما مرز مشترک ۱۴۰۰ کیلومتری و مشترکات تاریخی طولانی داریم. امنیت یک کشور اسلامی دیگر در راستای منافع کشورهای عربی و اسلامی است. منطقه نیازمند ثبات و ساز و کار امنیتی مشترک است که تضمین کننده عدم دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر و مخالفت با خشونت و افراط گرایی باشد.»

احمد ابوالغیط، دبیر کل اتحادیه کشورهای عرب در پایان نشست سران کشورهای عضو این اتحادیه اعلام کرد که عراق با بیانیه پایانی این اجلاس مخالفت کرده است.

در بیانیه پایانی اجلاس سران عرب از «دخالت» ایران در امور داخلی کشورهای دیگر انتقاد شده است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا