شکست نتانیاهو در تشکیل دولت؛ اسرائیل بار دیگر انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شکست نتانیاهو در تشکیل دولت؛ اسرائیل بار دیگر انتخابات زودهنگام برگزار می‌کند

قانونگذاران اسرائیلی بامداد روز پنجشنبه و به دنبال پایان مهلت قانونی بنیامین نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی جدید، به انحلال پارلمان این کشور(کنست) و برگزاری دوباره انتخابات سراسری رای دادند.

بنیامین نتانیاهو که تا نیمه شب چهارشنبه فرصت داشت تا با تشکیل دولت ائتلافی جدید، پنجمین دوره نخست وزیر خود را آغاز کند، در نهایت برای ایجاد ائتلاف میان احزاب راست‌گرای اسرائیل ناکام ماند.

به گفته آقای نتانیاهو، تامین شروط احزاب راست‌گرا از جمله «اسرائیل خانه ما» به رهبری آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع سابق برای شکل‌گیری ائتلاف بسیار دشوار بوده است.

حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو در انتخابات بیستم فروردین گذشته موفق شد ۳۵ کرسی کنست را از آن خود کند ولی ائتلاف رقیب با نام «آبی- سفید» نیز همین تعداد از کرسی‌های پارلمان را کسب کرد. در چنین شرایطی ۶۶ نماینده از مجموع ۱۲۰ نماینده پارلمان جدید اسرائیل ترجیح دادند تا آقای نتانیاهو را برای تشکیل دولت جدید به رئیس جمهوری این کشور معرفی کنند. اقدامی که با تائید رووین ریولین همراه شد.

بیشتر بخوانید:نتانیاهو رسما مامور تشکیل دولت آینده اسرائیل شد

آقای نتانیاهو در نهایت برای تشکیل دولت ائتلافی خود کافی بود که نظر مساعد حزب «اسرائیل خانه ما» را که دارای ۵ کرسی پارلمان است، جلب می‌کرد.

با این حال اختلاف بر سر قانون اجباری کردن خدمت نظام وظیفه برای طلاب یهودی افراطی (ارتدکس) و تلاش آقای لیبرمن برای تصاحب سمت وزارت دفاع اسرائیل با لحاظ اختیار عمل کامل مانع از شکل گیری ائتلاف میان او و آقای نتانیاهو شد.

بدین ترتیب انحلال پارلمان اسرائیل در پایان مهلت قانونی آقای نتانیاهو برای تشکل دولت با ۷۴ رای موافق در مقابل ۴۵ رای‌ تصویب شد.

آقای نتانیاهو که طی یکسال گذشته مدام در حال دست و پنجه نرم کردن با پرونده فساد مالی بوده بلافاصله بعد از اعلام نتایج رای‌گیری پارلمان به طرفداران خود وعده داد که در انتخابات آتی نیز پیروز خواهد شد.

انتخابات پارلمانی اسرائیل در ۲۶ شهریورماه (هفدهم سپتامبر) برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:بحران تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل؛ نتانیاهو از «آخرین تلاش» خود سخن گفت

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید