بانک مرکزی ونزوئلا: تورم سال گذشته بیش از ۱۳۰ درصد بوده است

بانک مرکزی ونزوئلا: تورم سال گذشته بیش از ۱۳۰ درصد بوده است
Copyright  REUTERS/Ivan Alvarado
Copyright  REUTERS/Ivan Alvarado
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این آمار در حالی منتشر شد که با برآوردهای صندوق بین‌المللی پول بسیار متفاوت است. طبق برآورد این نهاد بین‌المللی، شاخص تورم در سال گذشته به میزان یک میلیون و ۳۷۰ هزار درصد تخمین زده شده است.

آگهی

طبق آخرین آمار منتشر شده بانک مرکزی ونزوئلا، تورم در این کشور در سال گذشته ۱۳۰.۰۶۰ درصد بوده و تولید ناخالص کشور در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ با رشد منفی ۴۷.۶ درصد روبرو شده است.

بر اساس این آمار، تورم در ونزوئلا در سال ۲۰۱۶ معادل ۲۷۴.۴ درصد، در سال ۲۰۱۷ در بیشترین حالت خود یعنی ۸۶۲.۶ درصد و در سال ۲۰۱۸ هم ۱۳۰.۰۶۰ درصد برآورد شده است.

این آمار در حالی منتشر شد که با برآوردهای صندوق بین‌المللی پول بسیار متفاوت است. طبق برآورد این نهاد بین‌المللی، شاخص تورم در سال گذشته به میزان یک میلیون و ۳۷۰ هزار درصد تخمین زده شده است. این صندوق تورم سال ۲۰۱۹ در ونزوئلا را ۱۰ میلیون درصد پیش‌بینی کرده است.

تولید ناخالص ملی تا سه ماهه سوم سال ۲۰۱۸ محاسبه شده که نشان می‌دهد از سال ۲۰۱۳ تا پایان ماه سپتامبر ۲۰۱۸ به نصف کاهش یافته است.

بانک مرکزی ونزوئلا همچنین اعلام کرد که صادرات نفت این کشور که ۹۶ درصد درآمد این کشور آمریکای جنوبی را شامل می‌شود در سال ۲۰۱۸ به ۲۹.۸۱ میلیارد دلار کاهش یافته است.

درآمد ونزوئلا از فروش نفت در سال ۲۰۱۳ رقم ۸۵.۶۰۳ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۴ رقم ۷۱.۷۳۲ میلیارد دلار بود. این در حالی است که در آن سال‌ها قیمت نفت با سقوط روبرو شده بود.

طبق آمار رسمی، صادرات نفت ونزوئلا از ده سال پیش ۳.۲ میلیون بشکه در روز بوده است اما این رقم در آوریل گذشته به ۱.۰۳ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید:

رویترز
تانکر نفت در پالایشگاه پترولئوس دی ونزوئلارویترز

تحریم نفتی آمریکا علیه کاراکاس از اواخر آوریل امسال (یک ماه پیش) با هدف متزلزل کردن مهمترین پایه قدرت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور آغاز شده بود. دولت آمریکا با وضع تحریم‌های تازه علیه ونزوئلا، خرید نفت از شرکت ملی نفت این کشور را توسط شرکت‌های آمریکایی ممنوع کرد. همچنین در صورتی که سایر کشورها و شرکت‌های خارجی برای مبادله نفت ونزوئلا از سیستم بانکی آمریکا استفاده کنند، مشمول جریمه دولت این کشور خواهند شد.

پیش از این ونزوئلا روزانه یک میلیون بشکه نفت به آمریکا صادر می‌کرد و ۷۵ درصد درآمد نفتی این کشور توسط مشتریان آمریکایی تامین می شد.

سازمان ملل اعلام کرده است که بحران اقتصادی شدید در ونزوئلا باعث شده است که سه میلیون ونزوئلایی از سال ۲۰۱۵ اقدام به ترک این کشور کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیش‌بینی تورم در بهار ۱۳۹۹؛ گرانی ۳۰ درصدی تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟

حذف صفرهای ریال در گفت‌وگو با چهار اقتصاددان؛ جهش تورم یا بازگشت نرخ‌های دوره پهلوی؟

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند