Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

احتمال استفادۀ چین از عناصر خاکی کمیاب برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا

احتمال استفادۀ چین از عناصر خاکی کمیاب برای مقابله با جنگ تجاری آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عناصر خاکی کمیاب، گروهی شامل ۱۷ عنصر شیمیایی است که در بسیاری از صنایع، از فناوری‌های نوین گرفته تا تجهیزات نظامی استفاده می‌شود.

آگهی

جنگ تبلیغاتی چین با ایالات متحده آمریکا در پی اختلافات تجاری میان دو کشور رو به افزایش است. روز چهارشنبه «روزنامه مردم» که ارگان حزب حاکم در این کشور محسوب می‌شود، با انتشار مقاله‌ای هشدار داد که چین آماده است تا از مسیر سلطه خود بر عناصر خاکی کمیاب و مواد معدنی مهمی که در قطعات الکترونیک استفاده می‌شود، به این جنگ تجاری پاسخ دهد.

این هشدار یک هفته پس از آن اعلام شد که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین از یکی از شرکتهای فعال در زمینۀ استخراج و فرآوری این عناصر خاکی کمیاب بازدید کرد؛ بازدیدی که بار دیگر موقعیت برجستۀ چین به عنوان یکی از مهمترین صادرکنندگان این محصول در جهان بویژه به ایالات متحده آمریکا و خطر استفاده از این برتری به عنوان یک اهرم قدرت در جنگ تجاری میان دو کشور را به همگان گوشزد کرد.

عناصر معدنی کمیاب، گروهی شامل ۱۷ عنصر شیمیایی است که در بسیاری از صنایع، از فناوری‌های نوین گرفته تا تجهیزات نظامی استفاده می‌شود و تنها طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ میلادی، هشتاد درصد از واردات مواد معدنی کمیاب آمریکا از کشور چین بوده است.

اگرچه تا کنون تعرفه‌های صادرات این مواد چندان تغییر نکرده است اما این احتمال وجود دارد که با تشدید جنگ تجاری چین و آمریکا، ارزش داد و ستد بین‌المللی این مواد بطور چشمگیری افزایش یابد. 

همچنین اگرچه تاکنون دولت چین به صراحت اعلام نکرده که فروش مواد معدنی کمیاب خود به آمریکا را محدود می‌کند اما رسانه‌های این کشور قویا بر این باورند که این اتفاق به‌زودی روی خواهد داد. 

روزنامه مردم در مقاله‌‌ای که با عنوان «آمریکا، توانایی‌های چین را برای پاسخ دست‌کم نگیر» منتشر شد، بر وابستگی «ناراحت کنندۀ» آمریکا به مواد معدنی کمیاب چین اشاره کرد و این پرسش را مطرح کرد که «آیا مواد معدنی کمیاب چین به سلاحی برای پکن در مقابل فشارهای بدون دلیل واشنگتن تبدیل خواهد شد؟ پاسخ آشکار است».

در ادامۀ مقاله آمده است که «بی‌تردید آمریکا می‌خواهد از صنایع ساخته شده به کمک مواد کمیاب چین، علیه چین استفاده کند و مانع از پیشرفت این کشور شود. مردم چین هرگز چنین چیزی را نخواهند پذیرفت... ما به آمریکا توصیه می‌کنیم توانایی‌های چین را در محافظت از حق توسعه و منافع خود دست‌کم نگیرد. نگویید که به شما هشدار نداده‌ایم.»

رسانه‌های رسمی چین معمولا از عبارت «نگویید که به شما هشدار نداده‌ایم» برای هشدار به رقبای خود آنهم در زمان وقوع اختلافات عمده استفاده می‌کنند؛ مثلا در زمان اختلافات مرزی این کشور با هند در سال ۲۰۱۷ یا اختلافات چین با ویتنام قبل از حمله به آن کشور در سال ۱۹۷۸ میلادی.

پکن پیش از این نیز از مواد معدنی کمیاب خود به عنوان اهرم فشار استفاده کرده است. از جمله در سال ۲۰۱۰ میلادی پس از وقوع درگیری میان یک کشتی چینی با دو کشتی گارد ساحلی ژاپن در دریای چین شرقی، چین صادرات این محصولات را به ژاپن متوقف کرد.

بیشتر بخوانید: پانداهای چین در دانمارک؛ حیوانات کمیاب در خدمت دیپلماسی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکتی سوئدی بزرگترین ذخایر عناصر خاکی کمیاب در اروپا را کشف کرد

جنگ تجاری به سفره خانوار رسید؛ هزینه زندگی آمریکایی‌ها هزار دلار بالا می‌رود

واکنش چین به هشدار ترامپ؛ نرخ یوان تثبیت شد