بولتون: توقف حملات در منطقه نشان می‌دهد حضورمان در برابر ایران موفق بوده است

بولتون: توقف حملات در منطقه نشان می‌دهد حضورمان در برابر ایران موفق بوده است
Copyright  عکس از رویترز
نگارش از Euronews

مشاور امنیت ملی آمریکا که به امارات عربی متحده سفر کرده است تاکید کرد که واشنگتن تلاش می کند به ایران و فعالیت‌های متحدان تهران در منطقه «محتاطانه» و «مسئولانه» واکنش نشان دهد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا ضمن اشاره به حملات فجیره از عدم وقوع حملات بیشتر در منطقه به عنوان نشانه «موفقیت» واکنش ایالات متحده یاد کرد.

مشاور امنیت ملی آمریکا که به امارات عربی متحده سفر کرده است تاکید کرد که واشنگتن تلاش می کند به ایران و فعالیت های متحدان تهران در منطقه «محتاطانه» و «مسئولانه» واکنش نشان دهد.

وی افزود که آمریکا قصد دارد به ایران و متحدان این کشور نشان دهد که فعالیت های اینچنینی با «واکنش قوی» آمریکایی ها روبرو خواهد شد.

جان بولتون در سخنان روز چهارشنبه خود همچنین اضافه کرد که همزمان با حملات فجیره و حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان حمله ای نیز علیه بندر ینبع عربستان صورت گرفت که «ناکام» ماند.

مشاور امنیت ملی آمریکا در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که واشنگتن «بسیار نگران» استفاده سپاه قدس ایران و قاسم سلیمانی، فرمانده این نیرو از شبه نظامیان عراقی برای حمله به نیروهای آمریکایی در این کشور است.

به گفته جان بولتون «به احتمال زیاد» از مین های متعلق به ایران در حمله روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) به چهار نفت کش در نزدیکی ساحل امارات عربی متحده استفاده شده است.

مشاور امنیت ملی دولت دونالد ترامپ تاکید کرد که واشنگتن در مورد گام های بعدی از نزدیک با متحدان خود مشورت خواهد کرد. وی ابراز اطمینان کرد که سه کشور آمریکا، امارات عربی متحده و عربستان در برابر خطر دستیابی ایران به سلاح هسته ای با یکدیگر اشتراک نظر دارند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در واکنش به سخنان جان بولتون ادعای او مبنی بر دخالت ایران در انفجار چند نفت‌کش در نزدیکی بندر فجیره را رد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ادعاهای جان بولتون را ناشی از «برنامه‌های ذهنی و سیاست‌های مخرب تیم ضد ایرانی بی» دانست.

ایران از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به عنوان تیم «بی» یاد می کند.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

تنش میان ایران و آمریکا