Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پارلمان اروپا؛ چه ائتلاف‌های جدیدی علیه احزاب اروپاستیز شکل خواهد گرفت

پارلمان اروپا؛ چه ائتلاف‌های جدیدی علیه احزاب اروپاستیز شکل خواهد گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از انتشار نتایج انتخابات پارلمان اروپا، شماری از احزاب سنتی در آرایش تازۀ نیروهای پارلمان کنار رفته و احزاب و گروه‌های تازه‌ای به میدان آمدند. همه‌ این نیروها اکنون بی‌وقفه در حال رایزنی برای ایجاد ائتلافی قدرتمند هستند.

آگهی

در پی انتشار نتایج شگفتی برانگیز انتخابات پارلمان اروپا، نامزدهای کلیدی احزاب حامی این اتحادیه از هر شاخه و گرایش اعلام کردند که اکنون اولویت‌شان یافتن نیروهایی برای تشکیل ائتلاف علیه احزاب اروپاستیز است.

پس از انتشار نتایج انتخابات، شماری از احزاب سنتی در آرایش تازۀ نیروهای پارلمان کنار رفته و احزاب و گروه‌های تازه‌ای به میدان آمدند. همه‌ این نیروها اکنون بی‌وقفه در حال رایزنی برای ایجاد ائتلافی قدرتمند هستند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گی ورهوفشتات، رهبر گروه لیبرال در پارلمان که هم پیمانانش پس از رای پایین شهروندان اروپا به دو گره اصلی پارلمانی یعنی سوسیالیستهای راست میانه و حزب چپ میانه «مردم» اکنون از قدرت مانور بیشتری برخوردارند، می‌گوید که گروهش می‌تواند نقشی تعیین کننده در پیش داشته باشد.

گی ورهوفشتات

آقای ورهوفشتات با تاکید بر این نکته که دو حزب عمده یعنی سوسیالیست‌ها و محافظه‌کاران دیگر اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار ندارند گفت:‌ «هیچگونه اکثریت استوار حامی‌ اروپا، بدون مشارکت حزب جدید و میانه‌روی ما امکان پذیر نیست.»

مانفرد وبر، چهرۀ میانه‌روی ائتلاف «حزب مردم اروپا» که نمایندگانی از احزاب مختلف را در خود جای داده است نیز از سوسیالیست‌ها، لیبرال‌ها و حتی سبزها خواست به این ائتلاف بپیوندند.

آقای وبر گفت:‌ «نگاهی به ارقام نشان می‌دهد که سبزها هم برندهٔ انتخابات روز یکشنبه هستند و به همین دلیل می‌توانند هم‌پیمانان احتمالی باشند.»

اما سبزها که آرایی چشمگیر به دست آورده‌اند، می‌گویند کمی برای صحبت درباره ائتلاف زود است.

باس اکهوت، نماینده هلندی حزب سبزها می‌گوید:‌ «ما هنوز نمی‌دانیم این گروه‌های ائتلافی واقعا چه شکلی خواهند بود. این گروه‌بندی‌ها هم‌اکنون در حال تغییر هستند پس بهتر است صبر کنیم. بیایید بر تغییراتی که مردم خواهان آنها هستند و برایشان رأی داده‌اند تمرکز کنیم.»

باس اکهوت نماینده هلندی حزب سبزها

فرانس تیمرمن از حزب سوسیالیستهای اروپایی، از جمله کاندیداهای پیروز و محبوبی بود که سوسیالیست‌ها و دموکرات‌ها از او به گرمی استقبال کردند.

او با قدردانی از حضور هوادارانش اعلام کرد:‌ «با شما عهد می‌کنم برای رسیدن به اکثریتی رو به رشد در پارلمان بجنگم، اکثریتی که واقعا با مسأله تغییرات آب و هوایی و نابرابری اجتماعی بجنگند.»

گرچه هنوز زود است که بتوان گفت سخنان و وعده‌های نامزدهای پیروز تا چه حد معتبر خواهند بود اما یک چیز مسلم است و آن اینکه نبرد سختِ میان جبهه‌ها و نیروهای مختلف در پارلمان اروپا برای کسب اکثریت کرسی‌ها تازه آغاز شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نورپردازی بناهای نمادین قاره سبز با هدف ترغیب شهروندان به شرکت در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا

پوپولیست‌های «ضد اروپایی» در مسیر دستیابی به دستاوردهای بزرگ در انتخابات اتحادیه اروپا هستند

پارلمان اروپا برای نخستین بار خواستار آتش‌بس دائمی در جنگ غزه شد