گفتگوی یورونیوز با فائز السراج، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی

گفتگوی یورونیوز با فائز السراج، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی لیبی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فائز السراج: آیا می‌توان با گلوله باران مناطق غیرنظامی، هدف گرفتن آمبولانس‌ها، استفاده از کودک سربازان یا آواره کردن صدها هزار نفر به ثبات رسید؟ باید به همراه تمام طرفهای داخلی و خارجیِ درگیر بحران لیبی متعهد شویم که این کشور را از مسیر صندوق‌های رای به سمت ثبات هدایت کنیم.

فائز السراج، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی در لیبی است. او در گفتگو با یورونیوز از نقش اروپا در کشورش همچنین مشکلات لیبی برای برقراری دموکراسی و ثبات سخن می‌گوید.

یورونیوز: شما به تازگی سفر خود به کشورهای مختلف اروپا را به پایان رساندید و در جریان این سفر با شماری از رهبران سیاسی این قاره دیدار کردید تا بتوانید حمایت آنها را از دولتان جلب کنید. این رهبران به شما چه گفتند؟ آیا قولی دادند؟

فائز السراج: «فکر می‌کنم که این سفر که در جریان آن از چهار پایتخت اروپایی بازدید کردم، موفقیت‌آمیز بود. ابتدا به ایتالیا رفتم و با رهبران این کشور دربارۀ واقعیت آنچه در طرابلس می‌گذرد و حقایقی از تجاوزات روی داده، صحبت کردم. حمله کنندگان پیش از این سعی کرده بودند که این حملات را توجیه کنند اما اکنون رهبران اروپایی درکی واقعی‌تر از آنچه در لیبی روی داده است، دارند. ما به آنها دربارۀ پیامدهای این حملات بر موضوعاتی همچون فعالیتهای تروریستی، مهاجرت غیرقانونی، بحران‌های انسانی و افزایش آوارگی‌ها توضیح دادیم. فکر می‌کنم در بیانیه‌ای که پس از دیدار من در بروکسل با خانم موگرینی، رئیس دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا و دونالد توسک، رئیس شورای اروپا منتشر گردید، موضع این اتحادیه بطور روشن اعلام شد. آنها در این بیانیه حملات به طرابلس و اقدامات انجام شده توسط شبه نظامیان وابسته به حفتر را محکوم کردند. آنها تاثیر چنین حوادثی بر فعالیتهای تروریستی و مهاجرتهای غیرقانونی را درک کرده‌اند.»

یورونیوز: آیا درباره حمایت نظامی از شما نیز قولی دادند؟

فائز السراج: «هدف من از سفر به این کشورها دریافت سلاح و تجهیزات نبود؛ در حال حاضر لیبی تحریم تسلیحاتی است. یکی از چیزهایی که ما در بسیاری از این دیدارها بر آن تاکید داشتیم، این بود که این تحریم تسلیحاتی باید از سوی تمام طرفهای درگیر در کشمکش‌های لیبی اجرا شود اما چیزی که در لیبی روی داده این است که یکی از طرفهای درگیر، از مسیرهای زمینی و دریایی با تمام انواع اسلحه و تجهیزات شب و روز تجهیز می‌شود و با این کار وضعیت را بدتر می‌کند. این اسلحه‌ها هم از سوی کشورهایی به آنها داده می‌شود که ما آنها را متحدان خود می‌دانیم. این کشورها در حالی بیانیه درباره لیبی منتشر می‌کنند که همزمان هواپیماهایشان پایتخت لیبی را هدف قرار می‌دهند. تشدید توان نظامی «طرف دیگر» این درگیری باعث شده که آنها با انجام هرگونه مذاکره سیاسی مخالفت کنند و این توهم برایشان شکل بگیرد که می‌توانند با کودتا و انجام این حملات، قدرت را در لیبی به دست بگیرند.»

یورونیوز: در طول تاریخ لیبی، بارها شاهد دخالت قدرتهای خارجی در امور داخلی این کشور بوده‌ایم. آیا این دخالتها وضعیت را در لیبی بدتر کرده است؟

فائز السراج: «بله، مسلما. مداخله منفی کشورهای دیگر از سال ۲۰۱۱ میلادی به اینسو باعث شده که وضعیت سیاسی و امنیتی در لیبی یپیده‌تر از هر زمانی شود و بحران این کشور طولانی گردد. ما در این باره هم در جریان این سفر بطور روشن صحبت کردیم. امیدوارم که این کشورها به دخالتهایشان در لیبی پایان دهند و آرزو می‌کنم که بتوانیم از مسیر حمایتهای روشن بین‌المللی، دوباره به مسیر سیاسی برگردیم و ثبات و امنیت را به لیبی بازگردانیم.»

یورونیوز: نقش آمریکا چگونه می‌بینید؟ به نظر می‌رسد که پس از تماس تلفنی دونالد ترامپ با ژنرال حفتر، سیاست آمریکا در لیبی تغییر کرده است. اهمیت این تماس تلفنی در چیست و حمایتهای آمریکا از خلیفه حفتر تا چه اندازه مهم است؟ آیا شما هم با رئیس جمهوری آمریکا صحبت کرده‌اید؟

فائز السراج: «من با آقای ترامپ هرگز صحبت نکرده‌ام اما ما از موضع آمریکا از مسیر بیانیه‌ای که توسط وزارت خارجۀ آنها منتشر شده، آگاهیم. در این بیانیه مایک پمپئو بطور آشکار از شبه نظامیان حفتر صحبت کرده است. به نظر من اکنون بیش از هر زمانی نقض حقوق بشر در لیبی برای همگان آشکار است. آنها از کودک سربازان استفاده می‌کنند، به اجساد مردگان بی‌احترامی می‌کنند و غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند. فکر می‌کنم اکنون وضعیت در لیبی برای همگان از جمله آمریکا روشن است.»

یورونیوز: خلیفه حفتر می‌گوید که می‌تواند به بحران لیبی پایان دهد. او می‌گوید که دولت شما نیز از سوی شبه‌نظامیان و سازمانهایی حمایت می‌شود که غرب حاضر به همکاری با آنها نیست. پاسخ شما به این سخنان چیست؟

فائز السراج: «این سخنان از زمانی که دولت وحدت ملی در لیبی روی کار آمده همواره مطرح بوده است. ما همیشه طرفدار صلح بودیم و همچنان نیز طرفدار صلحیم. از نظر ما تنها راه حل برای پایان دادن به بحران لیبی یک راه حل سیاسی است و نه نظامی. ما این را بوضوح می‌بینیم و بسیاری از قدرتهای خارجی نیز در این موضوع با ما موافق هستند. آیا می‌توان با گلوله باران مناطق غیرنظامی، هدف گرفتن آمبولانس‌ها، استفاده از کودک سربازان یا آواره کردن صدها هزار نفر در لیبی به ثبات رسید؟ آیا چنین کارهایی منجر به ثبات می‌شود؟ فکر می‌کنم که راه رسیدن به صلح پایدار کاملا مشخص است. ما باید به همراه تمام طرفهای داخلی و خارجیِ درگیر بحران لیبی متعهد شویم که این کشور را از مسیر صندوق‌های رای به سمت ثبات هدایت کنیم و اجازه دهیم که مردم لیبی رهبر خود را انتخاب کنند. ما بررسی‌های امنیتی را انجام داده‌ایم و می‌توانیم گروههای مسلح را در کنترل داشته باشیم. دربارۀ تولید نفت، زمانی که دولت وحدت ملی در طرابلس آغاز به کار کرد ما تنها ۱۵۰ هزار بشکه نفت صادر می‌کردیم اما اکنون صادرات نفت ما به حدود یک و نیم میلیون بشکه رسیده است. اینها دستاوردهایی هستند که به آن افتخار می‌کنیم و نشان می‌دهد که ما در مسیر درستی قرار داریم.»

یورونیوز: اکنون که در حال گفتگو هستیم صدها و شاید هزاران نفر در جبهه‌های لیبی در حال جنگند. تا چه مدت می‌توانید به این کار ادامه دهید؟ آیا چشم‌اندازی برای صلح در لیبی وجود دارد؟

فائز السراج: «خلیفه حفتر تلاش دارد بگوید که ارتشی سازمان یافته دارد اما اکنون روشن شده که چنین ادعایی واقعیت ندارد. او گروههای جنایتکار، گروههای ایدئولوژیک و اراذل و اوباش را جمع کرده و در تلاش است تا جهان را متفاعد کند که یک ارتش حرفه‌ای دارد. ما از پایتخت‌مان دفاع می‌کنیم. ما از رویای همۀ مردم لیبی که برقراری یک دولت غیرنظامی است دفاع می‌کنیم. این کار اولویت ماست. همزمان بر این نکته نیز تاکید داریم که راه حل بحران لیبی، نظامی نیست. خلیفه حفتر سعی کرد به پایتخت ما حمله کند و برخی‌ها را با گفتن اینکه می‌تواند پایتخت را در ۴۸ یا ۷۲ ساعت بگیرد، گمراه کرد. اما بیش از ۵۰ روز گذشته و پیامدهای این حمله، آوارگی صدهزار نفر و کشته و معلول شدن بسیاری است. اگر مهاجمان مسئولیت آنچه را که انجام داده‌اند بر عهده بگیرند و عملیات خود را متوقف کنند، می‌توانیم به توافقاتی رسیده و روند سیاسی حل اختلافات را از سر بگیریم.»

یورونیوز: آقای نخست‌وزیر از گفتگوی شما با یورونیوز سپاسگزاریم.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران های امروز جهان در گفتگو با نوام چامسکی

چرا لیبی پس از توافق آتش‌بس روی آرامش نمی‌بیند؟

دادگاه استیناف لیبی با نامزدی فرزند قذافی در انتخابات ریاست جمهوری موافقت کرد