Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خلیفه حفتر در ملاقات با ماکرون: شرایط در لیبی برای آتش‌بس مهیا نیست

 خلیفه حفتر در ملاقات با ماکرون: شرایط در لیبی برای آتش‌بس مهیا نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش سازمان جهانی بهداشت نبرد میان دو طرف مناقشه در لیبی از ابتدای ماه آوریل تاکنون بیش از ۵۱۰ کشته و نزدیک به ۳ هزار زخمی برجای گذاشته است.

آگهی

ژنرال خلیفه حفتر، مردی که به همراه ارتش ملی لیبی قدرت را در شرق این کشور در دست دارد حمله به طرابلس را اقدامی برای مبارزه با تروریسم در کشورش می داند و حاضر به پذیرش آتش‌بس نیست.

فرمانده سابق ارتش تحت امر معمر قذافی روز چهارشنبه در دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که شرایط برای آتش‌بس در کشورش مهیا نیست و نبرد نظامی با دولت حاکم بر پایتخت که به گفته او تحت حمایت «تروریست» ها قرار دارد، مشروع و قانونی است.

این در حالیست که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جریان این دیدار از ژنرال حفتر خواست که برای خروج لیبی از بحران و آشوب باردیگر فرایند سیاسی و گفتگو با رقیب اصلی خود در طرابلس را از سر گیرد.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه ای به مناسبت دیدار خلیفه حفتر با امانوئل ماکرون در پاریس اعلام کرد: «در حالی که نبردها در اطراف و حومه پایتخت لیبی شدت گرفته، رئیس جمهوری از مرد قدرتمند شرق این کشور خواست تا هر چه سریعتر به خصومت ها و درگیری ها در این بخش از کشور پایان بخشد.»

این بیانیه در عین حال می افزاید که «بی اعتمادی و بدگمانی میان طرف های اصلی مناقشه بیش از هر زمان دیگر است و میان خواست جامعه بین المللی برای توقف خصومت ها و دیدگاه ژنرال حفتر برای حل این بحران بن بستی محسوس به چشم می خورد.»

به گزارش فرانس پرس، نشست میان رئیس جمهوری فرانسه و خلیفه حفتر بیش از یک ساعت به طول انجامید و فرمانده ارتش ملی لیبی در پایان این گفت‌و‌گوها اظهار نظری ارائه نکرد.

بیشتر بخوانید:

الیزه در بیانیه خود یادآور شده است که ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این نشست حضور داشت و ژنرال حفتر بخش عمده ای از سخنان خود را به توضیح و توجیه حمله گسترده نظامی به پایتخت اختصاص داد که وی از ابتدای ماه آوریل با انگیزه «برچیدن بساط تروریسم» و مقابله با نفوذ گسترده «شبه نظامیان غیردولتی و نیز گروه‌های رادیکال» در پایتخت آغاز کرده بود.

نیروهای نظامی تحت امر خلیفه حفتر که وی از آنها به عنوان ارتش ملی لیبی و تنها نیروی نظامی قانونی کشور نام می برد در جریان این حملات با مقاومت نیروهای تحت امر دولت اتحاد ملی مواجه شده اند که حمایت جامعه بین المللی را همراه خود دارد.

در بیانیه الیزه تاکید شده است که خلیفه حفتر در پایان دیدار با آقای ماکرون نسبت به ضروری بودن از سرگیری فرایند سیاسی متقاعد شده اما حرف یا سخنی مبنی بر آمادگی وی برای گشایش در این زمینه در آینده ای نزدیک بر زبان جاری نکرده است.

از سوی دیگر فایز السراج، رئیس دولت اتحاد ملی که کنترل اوضاع در پایتخت را در دست دارد روز چهارشنبه در تونس اعلام کرد که بدون عقب‌نشینی نیروهای تحت امر خلیفه حفتر که وی از آنها به عنوان نیروهای «متجاوز» یاد کرد امکان برقراری آتش بش میسر نمی باشد.

به گزارش سازمان جهانی بهداشت نبرد میان دو طرف مناقشه در لیبی از ابتدای ماه آوریل تاکنون بیش از ۵۱۰ کشته و نزدیک به ۳ هزار زخمی برجای گذاشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مسیر مرگبار لیبی؛ شش مهاجر جان باختند، یکصد نفر نجات یافتند

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد

هشدار وزیر کشور اسلواکی به دنبال ترور رابرت فیچو: کشور در آستانه جنگ داخلی قرار دارد