آغاز انتخابات پارلمان اروپا با پیشتازی راست افراطی در بریتانیا

آغاز انتخابات پارلمان اروپا با پیشتازی راست افراطی در بریتانیا
آغاز انتخابات پارلمان اروپا با پیشتازی راست افراطی در بریتانیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ملی گرایان هلند نیز در این انتخابات رقابت شدیدی با حزب متبوع نخست وزیر، مارک روته دارند.

آگهی

انتخابات پارلمان اروپا روز پنج شنبه دوم خرداد با مراجعه شهروندان بریتانیا و هلند به شعبه‌های رأی گیری آغاز شد. 

این انتخابات به مرور و تا روز پنجم خرداد در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا نیز برگزار خواهد شد. قرار است با پایان رأی گیری در همه کشورها نتایج قطعی انتخابات در شامگاه یک‌شنبه آینده اعلام شود.

انتخابات اروپا امسال در حالی آغاز می‌شود که برابر در نظرسنجی ها، احزاب راست افراطی در بسیاری از کشورها از اقبال بالایی برخوردارند.

بریتانیا میان ماندن و رفتن

مردم بریتانیا در حالی پای صندوق رأی رفتند که نزدیک به سه سال پیش اکثریت آن‌ها در یک همه‌پرسی تاریخی به خروج از اتحادیه رأی داده بودند.

بر اساس تقویم سیاسی اروپا قرار بود بریتانیا پیش از این از اتحادیه خارج شود و در‌واقع در این دوره نماینده‌ای در پارلمان نداشته باشد. اما در پی رد چند باره توافق نخست وزیر، ترزا می با مقام‌های اتحادیه در مجلس عوام، اجرای برکسیت به تعویق افتاد و بالاخره قرار شد بریتانیا در ۳۱ اکتبر آینده رسما از اتحادیه خارج شود.

بیشتر بخوانید:

رأی دهندگان بریتانیایی امروز برای انتخاب ۷۳ عضو پارلمان پای صندوق می‌روند، اما کار این نمایندگان موقتی است زیرا بعد از خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه، باید پارلمان را ترک کنند. دولت بریتانیا گفته بود که اگر برکسیت تا پایان ماه ژوئن اجرا شود این کشور اساساً در انتخابات پارلمان اروپا شرکت نمی‌کند.

پیشتازی راست افراطی

آخرین نظرسنجی‌های منتشر شده پیش از انتخابات پارلمان اروپا در بریتانیا حاکی از آن است که طرفداران برکسیت با اختلاف قابل توجهی از نمایندگان حزب محافظه کار حاکم و حزب کارگر در جناح اپوزیسیون جلو هستند.

بر اساس نظرسنجی مؤسسه یوگو بریتانیا، نمایندگان نزدیک به نایجل فاراژ رهبر جناح راست تندرو دست کم ۶۲ درصد آرا را از آن خود خواهند کرد. این در حالی است که تنها ۲۰ درصد از کسانی که در انتخابات قبلی بریتانیا به ترزا می رأی داده‌اند گفته‌اند که در این انتخابات هم به حزب او رأی می‌دهند. ۳۷ درصد از طرفداران نایجل فاراژ نیز می‌گویند که برکسیت باید بدون توافق اجرا شود.

اقبال بلند ملی گرایان در هلند

نتایج نظرسنجی‌های انجام شده پیش از انتخابات پارلمان اروپا در هلند نیز نشان می‌دهد که ملی گرایان در این انتخابات رقابت شدیدی با حزب متبوع نخست وزیر، مارک روته دارند.

تیری باودت ملی‌گرا که در انتخابات پیشین هلند تنها دو درصد آرا را به دست آورده بود، اکنون به همراه نامزدهای متحد خود در حزب «مجمع دموکراسی» ۱۵ درصد جلوتر از حزب حاکم است. آقای باودت که در سال ۲۰۱۶ در توییتر خود را «مهم‌ترین روشن‌فکر هلند» خوانده بود، به شدت مخالف سیاست مهاجرپذیری است زیرا مهاجران را عامل «سقوط ارزش‌های مسیحی اروپا» می‌داند. او همچنین خواستار خروج هلند از اتحادیه اروپاست.

هلند در پارلمان اروپا ۲۶ کرسی دارد که خروج بریتانیا از اتحادیه این رقم به ۲۹ کرسی افزایش خواهد یافت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان؛ شکست غیرمنتظره راست گرایان افراطی در انتخابات شهرداری ایالت ساکس

ترزا می دو هفته دیگر از نخست وزیری بریتانیا استعفا می‌کند

دو سوم اعضای ناتو موافق انتخاب مارک روته هلندی به عنوان دبیرکل جدید هستند