Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرانسه به ۱۳۲ زن و کودک ایزدی قربانی داعش اقامت داد

 فرانسه میزبان دومین گروه از زنان ایزدی که قربانی خشونت های داعش بودند
فرانسه میزبان دومین گروه از زنان ایزدی که قربانی خشونت های داعش بودند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات فرانسوی گفته اند که دو گروه از زنان ایزدی در اولویت این طرح قرار گرفته اند: نخست گروهی که بردگی داعش را کرده و امروز برای پذیرش مجدد در جامعه ایزدی ها با دشواری هایی روبرو هستند؛ و دیگر آندسته از زنان که مردان خود را از دست داده ومجبور شده بودند با پیشروی داعش از مناطق تحت سکونت خود بگریزند.

آگهی

بیست و هشت زن ایزدی که پیشتر در عراق مورد آزاد و اذیت گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش قرار گرفته بودند چهارشنبه شب در قالب یک برنامه بشردوستانه برای اقامت در کشور فرانسه وارد فرودگاه شهر تولوز شدند.

وزارت امور خارجه فرانسه با اعلام این مطلب تصریح کرده است که اجرای برنامه پذیرش پناهجویان پیشتر زمینه ورود و استقرار شانزده خانواده ایزدی را در خاک این کشور فراهم کرده بود.

فرانس پرس نیز با انتشار گزارشی در این خصوص به نقل از یک مقام مسئول در «مرکز بحران» ایجاد شده در وزارت امور خارجه فرانسه تصریح کرده است که ۱۳۲ اقلیت ایزدی روز چهارشنبه اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق را به مقصد تولوز ترک کرده اند.

در بیانیه دستگاه دیپلماسی فرانسه آمده است: این عملیات از سوی سازمان بین المللی مهاجرت طراحی و توسط وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه تامین مالی شده است.

منبع یاد شده تصریح کرده است که خانواده های ایزدی به محض ورود به خاک فرانسه به استان های مختلف این کشور توزیع می شوند و فرانسه متعهد شده است که ضمن فراهم کردن تسهیلات لازم برای انطباق هر چه سریعتر پناهجویان ایزدی با شرایط یک زندگی اجتماعی استاندارد آنها را در زمینه های امنیت، آموزش، بهداشت و سلامت نیز مورد حمایت و پشتیبانی قرار دهد.

گفته می شود که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیشتر به نادیه مراد، برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۸ که خود از قربانیان سابق داعش است وعده داده بود با اجرا و عملیاتی کردن طرحی ویژه زمینه پذیرش یکصد خانواده ایزدی را در کشور خود فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

شانزده خانواده ایزیدی به همراه فرزندانشان (در مجموع ۸۳ نفر) ماه دسامبر ۲۰۱۸ در قالب همین طرح وارد فرانسه شده بودند و قرار است در طول سال جاری میلادی تعداد دیگری از خانواده های این اقلیت مذهبی به فرانسه منتقل شوند.

ایزدی های عراق اقلیتی از کردهای این کشوررا تشکیل می دهند که در مناطق کوهستانی اقلیم کردستان به صورت پراکنده زندگی می کنند. استیلای گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در عراق در سال ۲۰۱۴ که با اشغال یک سوم خاک این کشور از جمله مناطق کوهستانی تحت سکونت ایزدی ها در شمال این کشور همراه بود سبب شد تا این اقلیت مذهبی مورد آزار و اذیت فراوان اشغالگران قرار گیرند.

نیروهای داعش شمار زیادی از مردان این اقلیت را قتل عام کردند، پسران خردسال را به عنوان سرباز کودک به جنگ فرستادند و هزاران زن را به کار اجباری و بردگی جنسی واداشتند.

بیشتر بخوانید:

مقامات فرانسوی گفته اند که دو گروه از زنان ایزدی در اولویت این طرح قرار گرفته اند: نخست گروهی که بردگی داعش را کرده و امروز برای بازگشت و پذیرش مجدد در جامعه ایزدی ها با دشواری هایی روبرو هستند؛ و دیگر آندسته از زنان که مردان و نزدیکان خود را از دست داده ومجبور شده بودند با پیشروی داعش از مناطق تحت سکونت خود بگریزند.

گفته می شود که از میان ۵۵۰ هزار ایزدی ساکن در عراق حدود یکصد هزار نفر پس از نفوذ داعش این کشور را ترک کرده و تعدادی دیگر ضمن آواره شدن از خانه و کاشانه خود به اقلیم کردستان گریختند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دختر ایزدی پس از ۵ سال بردگی به خانه بازگشت

کدام کشور در اتحادیه اروپا بیشترین اجازه اقامت اول را داده است؟

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند