انتخابات پارلمانی اروپا؛ محتواهای جعلی فیس‌بوک را درنوردید

انتخابات پارلمانی اروپا؛ محتواهای جعلی فیس‌بوک را درنوردید
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد که محتوای جعلی و اظهارنظرهای تنفرآمیز حامی رویکرد راست افراطی در جریان رقابت‌های انتخاباتی پارلمان اروپا تاکنون حدود ۱ میلیارد بار دیده شده است.

آگهی

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد که محتوای جعلی و اظهارنظرهای تنفرآمیز حامی رویکرد راست افراطی در جریان رقابت‌های انتخاباتی پارلمان اروپا تاکنون حدود ۱ میلیارد بار دیده شده است.

این بررسی که توسط سازمان غیرانتفاعی «اَواز» و بر پایه داده‌های ۳ ماهه به دست آمده از ۶ کشور انجام شده، ثابت می‌کند که گروه‌های راست افراطی فضای شبکه‌های اجتماعی را با تولید و انتشار مطالب کذب پُر کرده‌اند.

سازمان غیردولتی اواز اعلام کرده که این محتواها به طور عمده در ۵۰۰ صفحه و گروه ثبت شده فیس‌بوک منتشر شده که حدود ۳۲ میلیون دنبال کننده دارند و ۶۷ میلیون نظر، لایک و به اشتراک‌گذاری داشته‌اند.

در لهستان سه شبکه سازماندهی شده از طریق ۲۰۰ صفحه و گروه در حال تولید مستمر محتوای جعلی در مخالفت با بقاء اتحادیه اروپا و ادامه روند مهاجرت به اروپا هستند. در آلمان نیز وضعیت مشابهی در حمایت از حزب راست افراطی این کشور حاکم است.

به ویژه در ایتالیا و لهستان برخی ویدئوهای جعلی که اکثرا بخش‌هایی از فیلم‌های سینمایی هستند به شکل خبر فوری در شبکه‌های اجتماعی توزیع می‌شوند که یا نشان دهنده حمله مهاجران به ماشین پلیس است و یا نشان می‌دهد که یک مهاجر در کسوت راننده تاکسی به فردی تجاوز کرده است.

بیشتر بخوانید:نتایج یک نظرسنجی: ۴۳ درصد اروپایی‌ها نگران قدرت گرفتن احزاب عوام‌گرا هستند

هر چند شرکت فیس‌بوک پیشتر اعلام کرده بود که در جریان رقابت‌های انتخاباتی پارلمان اروپا مسدود‌سازی صفحات منتشر کننده اخبار کذب و محتوای جعلی را در اولویت کاری خود قرار خواهد داد ولی بررسی اواز نشان می‌دهد که این شرکت تاکنون حاضر به ارائه گزارشی در این خصوص نشده است.

در واکنش به گزارش سازمان اواز، سخنگوی فیس‌بوک به یورونیوز گفت که ما تعدادی از حساب‌های جعلی و تکراری را که خط مشی اصولی ما را نقض کرده‌اند، حذف کرده‌ایم و علیه برخی صفحاتی نیز که مدام اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند، اقدام کرده‌ایم.

البته سخنگوی فیس‌بوک انجام و انتشار بررسی سازمان غیرانتفاعی اواز را قابل تقدیر دانست و تاکید کرد که این شرکت به تعهد خود در حمایت از سلامت انتخابات پایبند است.

البته برآورده تازه سازمان اواز حاکیست که فیس بوک تاکنون احتمالا حدود ۷۷ صفحه و ۲۳۰ حساب کاربری جعلی را حذف کرده باشد که مجموع دنبال‌کنندگان آنها از تعداد کل اعضاء احزاب اصلی فعال در کشورهای اروپایی بیشتر بوده است.

اما در مقابل سخنگوی فیس‌بوک در گفتگو با یورنیوز مدعی شد که سامانه هوشمند این شرکت به طور مستمر و روزانه میلیون‌ها حساب کاربری جعلی را مسدود می‌کند و برای بهبود نتیجه کار، ارتقاء این سامانه را در دستور کار خود دارد ولی مخالفان شفافیت نیز به اندازه کافی پیچیده و حرفه‌ای عمل کنند.

گزارش سازمان تنها دو هفته پس از آن منتشر می‌شود که یک شرکت امنیت سایبری آمریکایی اعلام کرد که اطلاعات کذب و جعلی منتشر شده توسط روسیه ۲۴۱ میلیون شهروند اروپایی را تحت تاثیر قرار داده است.

بیشتر بخوانید:نیمی از رأی‌دهندگان اروپایی‌ قربانی اخبار گمراه‌کننده‌ روسیه هستند

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امید جوانان نسل هزاره به درخشش در انتخابات پارلمان اروپا

قانون محدود کننده آزادی رسانه‌ها در گرجستان؛ زد و خورد و دعوای دو نماینده در پارلمان خبرساز شد

سناتور آمریکایی بنیانگذار فیسبوک را مجبور به عذرخواهی از قربانیان شبکه‌های اجتماعی کرد