شورای اروپا: مجارستان پناهجویان را از دسترسی به غذا محروم کرده است

پناهجویان در حال عبور از حصار مرز مجارستان و صربستان
پناهجویان در حال عبور از حصار مرز مجارستان و صربستان Copyright آرشیو رویترز ۲۰۱۶
Copyright آرشیو رویترز ۲۰۱۶
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت مجارستان در پاسخ گفته است که بخش‌هایی از این گزارش متناسب [با وضعیت این کشور] است اما بخش‌های دیگری از آن نیاز به شفافیت بیشتر دارد.

آگهی

شورای اروپا با انتشار گزارشی وضعیت حقوق بشر و حاکمیت قانون در مجارستان را «نگران کننده» توصیف کرد. در این گزارش مجارستان به محروم کردن پناهجویان از غذا متهم شده است.

دنیا میاتوویچ،‌ کمیسر حقوق بشر شورای اروپا در این گزارش ۳۷ صفحه‌ای نسبت به محدودیت‌های اعمال شده بر آزادی‌های جامعه مدنی، استقلال قوه قضاییه، برابری حقوق زنان و مردان و حقوق پناهجویان هشدار داده است.

خانم میاتوویچ، حقوقدان اهل بوسنی و هرزگوین، ماه فوریه برای بررسی وضعیت احترام به حقوق بشر، آزادی‌های اساسی و حاکمیت قانون به بوداپست پایتخت مجارستان سفر کرده بود.

بیشتر بخوانید:

کمیسیون حقوق بشر شورای اروپا نسبت به وضعیت پناهجویانی که در مرزهای مجارستان عملا زندانی و از دسترسی به غذا محروم شده‌اند، به شدت ابراز نگرانی کرده و خواهان رسیدگی فوری به این وضعیت شده است.

دولت مجارستان در پاسخ گفته است که بخش‌هایی از این گزارش متناسب [با وضعیت این کشور] است اما بخش‌های دیگری از آن نیاز به شفافیت بیشتر دارد. به‌علاوه دولت ویکتور اوربان معتقد است که به تمامی تعهدات بین‌المللی حقوق بشری و حقوق پناهجویان پایبند است.

دولت ویکتور اوربان و حزب راست‌گرای فیدز از سال ۲۰۱۰ میلادی قدرت سیاسی در مجارستان را در دست دارند. این جریان به داشتن رویکردهای به شدت مهاجرستیزانه و اقتدارگرایانه مشهور است. پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار خواستار به کارگیری ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا برای تعلیق مجارستان از عضویت در این نهاد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس شورای اروپا از طرح بلندمدت خود برای احیای اقتصاد اروپا رونمایی کرد

مرد سوری در مجارستان به تروریسم و جنایت علیه بشریت متهم شد

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد