تنور سرد انتخابات پارلمان اروپا در زادگاه ماکرون

تنور سرد انتخابات پارلمان اروپا در آمی‌ین زادگاه ماکرون
تنور سرد انتخابات پارلمان اروپا در آمی‌ین زادگاه ماکرون Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وضعیت امروز آمی ین نمونه کوچکی از گرایش‌ها در سپهر سیاسی امروز فرانسه و نیز نمادی از ناکامی سیاست ماکرون در نبرد با راست افراطی محسوب می‌شود.

آگهی

کمتر از یک هفته مانده به انتخابات پارلمان اروپا به نظر می‌رسد تنور انتخابات در آمی‌ین، شهر زادگاه امانوئل ماکرون هنوز گرم نشده است.

در حالی که تا پیش از این نظرسنجی‌ها در فرانسه حاکی از پیشتازی نامزدهای طرفدار امانوئل ماکرون در انتخابات پارلمانی اروپا بود، دو روز پیش حزب «اجتماع ملی» از جناح راست افراطی به رهبری مارین لوپن از این حزب پیشی گرفت. با این حال در تبلیغات نامزدها در آمی‌ین تقریباً اثری از نام و عکس رئیس جمهوری فرانسه نیست.

خبرگزاری رویترز روز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت با انتشار گزارشی در این زمینه نوشت گروهی از رأی‌دهندگان در آمی‌ین که از قشر کارگر و طبقه کم درآمد هستند تحت تأثیر شعارهای اعتراضی جنبش جلیقه زردها علیه رئیس جمهوری قرار دارند. بخشی از آنان به شعارهای احزاب چپ در حمایت از قشر کارگر متمایلند و برخی دیگر نیز وعده‌های عوامگرایانه حزب راست افراطی را باور کرده‌اند.

گروه دیگری نیز که از اقشار متوسط و مرفه شهر هستند یا اصلاً قصد رأی دادن ندارند یا به نامزدهای دست راستی تمایل بیشتری نشان می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

اما مهم‌ترین مسئله‌ای که همشهریان ماکرون را از او دلسرد کرده موضوع تعطیلی کارخانه ویرلپول در این شهر است. ویرلپول کارخانه آمریکایی تولید لوازم خانگی است که سایت تولید ماشین لباسشویی آن در آمی‌ین فرانسه قرار داشت. این سایت به دلیل بالا بودن هرینه‌های تولید در سال ۲۰۱۸ تعطیل و به لهستان منتقل شد.

سیاستمداران رقیب ماکرون به ویژه مارین لوپن بارها از کارگران بیکار شده در آمی‌ین دفاع کردند. امانوئل ماکرون نیز در جریان تبلیغات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۷ با سفر به آمی‌ین به کارگران وعده داد تا مشکل آن‌ها را حل کند.

اکنون کارگران کارخانه ویرلپول فرانسه به دلیل آنکه رئیس جمهوری در عمل به وعده‌های خود ناتوان بوده دیگر تمایلی به او ندارند و به احزاب حامی کارگران روی آورده‌اند.

به هر روی، وضعیت امروز آمی‌ین نمونه کوچکی از گرایش‌ها در سپهر سیاسی امروز فرانسه و نیز نمادی از ناکامی سیاست ماکرون در نبرد با راست افراطی محسوب می‌شود.

انتخابات پارلمانی آتی در اروپا در روزهای دوم تا پنجم خرداد برگزار خواهد شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

رویترز
کارگر معترض کارخانه ویرلپول در آمی‌ین فرانسه - اردیبهشت ۱۳۹۶رویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا؛ خون تازه در رگ‌های راست افراطی

پیشتازی دو حزب اصلی در نظرسنجی‌های انتخابات پارلمان اروپا

پارلمان اروپا برای نخستین بار خواستار آتش‌بس دائمی در جنگ غزه شد