انتقاد از رئیس پارلمان مجارستان برای تشبیه همجنس‌گرایان به کودک‌آزاران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد از رئیس پارلمان مجارستان برای تشبیه همجنس‌گرایان به کودک‌آزاران
کپی رایت  رویترز

اظهارات رئیس پارلمان مجارستان که در آن همجنسگرایانِ علاقمند به داشتن فرزند را به کودک‌آزاران تشبیه کرده بود، باعث بروز انتقادات گسترده در این کشور شد.

لاسلو کوور، عضو حزب حاکم محافظه‌کار مجارستان و رئیس پارلمان این کشور، روز چهارشنبه ۱۵ مه در جریان یک نشست عمومی در چارچوب رقابت‌ برای انتخابات پارلمان اروپا با اشاره به همجنسگرایان گفته بود: «از منظر اخلاقی، تفاوتی میان رفتار یک پدوفیل(کودک‌آزار) و فردی [همجنسگرایی] که می‌خواهد کودکی را به فرزندی بپذیرد نیست زیرا کودک در هر دو مورد، شیء‌ای برای تمتع است.»

نمایندگان اپوزسیون در پارلمان گفته‌های آقای کوور را «شرم‌آور» خوانده‌اند.

نهاد حمایت از حقوق دگرباشان جنسی در مجارستان نیز با «خطرناک» دانستن این اظهارات گفته است: «مقایسه کردن تمایل به پذیرش کودک برای فرزندخواندگی با پدوفیلی(کودک‌آزاری) نه تنها احساسات والدین دگرباش جنسی بلکه احساسات همه والدین دارای فرزندخوانده را جریحه‌دار می‌کند.»

بیشتر بخوانید:

دولت راست‌گرای مجارستان خود را مدافع «نهاد خانواده سنتی» می‌داند و به نام «ارزش‌های مسیحی» با ازدواج همجنسگرایان مخالف است.

ازدواج همجنسگرایان با بازنگری در قانون اساسی در سال ۲۰۱۱ میلادی توسط اکثریت محافظه‌کار مجلس ممنوع اعلام شد.

دولت‌های اروپای شرقی نسبت به حقوق دگرباشان جنسی عموما موضعی انعطاف‌ناپذیر دارند و دیدگاههایشان این زمینه به دیدگاه‌های دولت روسیه نزدیک است. به دلیل این مواضع، مجارستان و لهستان «پایتخت‌های اروپایی همجنسگراهراسی» نامیده می‌شوند.

سال گذشته مجارستان و لهستان تنها دو کشوری در اتحادیه اروپا بودند که از پذیرش بیانیه مشترک در دفاع از حقوق همجنسگرایان سر باز زدند.

روز ۱۷مه، روز جهانی مبارزه با همجنسگراهراسی نام گرفته است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید