نروژ میزبان مذاکرات سیاسی میان نمایندگان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا

نروژ میزبان مذاکرات سیاسی میان نمایندگان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بن‌بست سیاسی در ونزوئلا و ناکامی مکرر مخالفان در پایان دادن به عمر دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری سوسیالیست کشور این امید را ایجاد کرده است که دو طرف در مذاکرات نروژ رویکرد جدیدی برای حل این بحران پیش بگیرند.

آگهی

نمایندگان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا به نروژ سفر کرده‌اند تا درباره گزینه‌های خارج کردن این کشور از بحران گفتگو کنند.

بن‌بست سیاسی کنونی در ونزوئلا و ناکامی مکرر مخالفان در پایان دادن به عمر دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری سوسیالیست کشور، این امید را ایجاد کرده است که دو طرف در مذاکرات نروژ رویکرد جدیدی برای حل این بحران پیش بگیرند.

بنا بر گزارش رویترز جورج رودریگز، وزیر اطلاعات و هکتور رودریگز، فرماندار ایالت میراندا از حزب سوسیالیست به عنوان نمایندگان دولت نیکلاس مادورو به اسلو سفر کرده‌اند.

از سوی اپوزیسیون به رهبری خوان گوایدو نیز استالین گونزالس، نماینده پارلمان به همراه ژراردو بلید و فرناندو مارتینز، مشاوران سیاسی به اسلو رفته‌اند.

وزیر خارجه نروژ در اوایل ماه مارس گفته بود که آنها آماده‌اند به عنوان میانجی یا تسهیل‌کنندۀ گفتگوها میان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا نقش ایفا کنند.

هنوز هیچ جلسه‌ای میان دو طرف برگزار نشده است و براساس منابعی که با رویترز گفتگو کرده‌اند نمایندگان هر دو طرف ابتدا بطور جداگانه با دیپلمات‌های نروژی گفتگو خواهند کرد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده و برخی دیگر از مقامات آمریکایی پیش از این گفته بودند که در سال جاری میلادی دولت انتقالی در ونزوئلا تشکیل خواهد شد و در این دولت مادورو جایی نخواهد داشت.

این مذاکرات در حالی برگزار خواهد شد که تلاش خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا در ۳۰ مارس برای بسیج ارتش علیه مادورو به شکست انجامید؛ اقدامی که دولت ونزوئلا آنرا تلاش برای کودتا توصیف کرد.

آقای گوایدو در ماه ژانویه با استناد به قانون اساسی ونزوئلا خود را رئیس‌جمهوری موقت این کشور نامید و انتخابات سال ۲۰۱۸ میلادی را که به روی کار آمدن مادور انجامید، حاوی تقلب ارزیابی کرد.

در پی این اقدام خوان گوایدو، بیش از ۵۰ کشور در سراسر جهان بویژه کشورهای اروپایی و آمریکا، او را به عنوان رئیس‌ جمهوری مشروع ونزوئلا به رسمیت شناختند.

ونزوئلا با تحریم‌های شدید آمریکا مواجه است که یکی از عوامل بحران عمیق اقتصادی در این کشور است. این بحران باعث افزایش تورم تا ۲ میلیون درصد شده است و دهها هزار ونزوئلایی نیز در یک سال گذشته به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

خوان گوایدو که از سوی واشنگتن و بیشتر کشورهای اروپایی حمایت می شود، در ماههای گذشته جنبشی علیه نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری سوسیالیست ونزوئلا به راه انداخت اما این جنبش هنوز موفق به کنار زدن دولت مادورو نشده است.

ناظران امیدوارند مذاکرات میان دو طرف که بزودی در نروژ آغاز خواهد شد به راهی صلح آمیز برای پایان دادن به بحران ونزوئلا بینجامد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام آمادگی روسیه برای اعزام متخصصان نظامی بیشتر به ونزوئلا

گوایدو در تفسیر ناکامی خیزش مخالفان مادورو: برخی به وعده‌هایشان عمل نکردند

اخراج چهره مخالف ونزوئلا از کلمبیا؛ گوایدو: آزار و اذیت مادورو به بوگوتا رسیده است