کرملین: تنش با ایران در خاورمیانه به سمتی نگران کننده پیش می رود

کرملین: تنش با ایران در خاورمیانه به سمتی نگران کننده پیش می رود
کرملین: تنش با ایران در خاورمیانه به سمتی نگران کننده پیش می رود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی کرملین تاکید کرد: «باید متوجه بود که ایران، نه به صورت داوطلبانه و یکجانبه بلکه تحت فشار مجبور به اتخاذ این تصمیم ها شده است و این دقیقا اقدامات آمریکا است که باعث تحریک ایران می شود.»

آگهی

کرملین می گوید برغم تضمین های تازه مایک پمپئو در روسیه، همچنان نسبت به شدت گرفتن تنش در منطقه پیرامون ایران نگران است. نگرانی کاخ ریاست جمهوری روسیه در حالی مطرح می شود که وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در گفتگو با وزیر امور خارجه و رئیس جمهوری روسیه تاکید کرده بود که کشورش تمایلی برای درگیری نظامی با تهران ندارد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز چهارشنبه در سخنانی ضمن اعلام مطلب یاد شده و نیز متهم کردن ایالات متحده آمریکا به تحریک ایران خاطرنشان کرد: «اکنون شاهد آن هستیم که تنش ها در منطقه پیرامون تهران همچنان در حال شدت گرفتن است.»

اظهارات سخنگوی کاه ریاست جمهوری روسیه در حال ایراد می شود که روابط پر تنش واشنگتن و تهران از یک هفته گذشته با نزدیک شدن به مرز درگیری بسیار نگران کننده تر شده است. این تنش ها پس از لغو معافیت های نفتی اعمال شده از سوی واشنگتن و تلاش آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران بالا گرفت و سپس همزمان با سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از برجام در هشتم ماه مه با اعلام کاهش تعهدات تهران نسبت به برخی از بندهای توافقنامه هسته ای وین وارد مرحله تازه ای شد.

واشنگتن در این بحبوحه با متهم کردن تهران به تحریکات تهدید آمیز نسبت به منافع آمریکا در خاورمیانه تجهیزات و ادوات نظامی گسترده ای را به منطقه گسیل کرد که یک ناو هواپیمابر، یک کشتی جنگی، بمب افکن های ب ۵۲ و سیستم های پدافند ضد موشکی پاتریوت از جمله مهمترین آنهاست.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همچنین به تازگی به تهران هشداد داده است که هرگونه حمله و یا اقدام تحریک آمیز بر ضد منافع کشورش «اشتباهی بزرگ» خواهد بود. این در حالیست که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پایان دیدار اخیرش با سرگئی لاوروف تاکید کرده است که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست.

پوتین: روسیه یک تیم آتش نشانی نیست که همه چیز را نجات دهد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه باردیگر بر لزوم باقی ماندن ایران در برجام تاکید کرد و گفت: «بسیار مناسب است که ایران برغم همه مشکلات از توافق هسته ای خارج نشود.»

رئیس جمهوری روسیه که در جریان کنفرانس خبری مشترک با الکساندر وان در بیلن، همتای اتریشی خود در مسکو سخن می گفت با اشاره به در خطر بودن توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران تصریح کرد: «ما همواره از برجام حمایت کرده ایم و جای تاسف است که این توافقنامه در حال تخریب شدن است.»

ولادیمیر پوتین در عین حال اعلام کرد که «روسیه یک تیم آتش نشانی نیست. ما نمی توانیم همه چیز را نجات دهیم، به خصوص اینکه در این مورد همه چیز کاملا به ما بستگی ندارد.»

آقای وان در بیلن نیز در این زمینه گفت: «هر گونه فشار مضاعف بر ایران با خطر شدت گرفتن تنش ها همراه است.» 

بیشتر بخوانید:

سخنگوی کرملین اما تاکید دارد که با توجه به نشانه ها و تحرکات اخیر صورت گرفته در منطقه به سختی می توان به تضمین های اعلام شده از سوی آمریکا استناد کرد. آقای پسکوف در این خصوص می گوید: «شرایط موجود به روشنی حکایت از آن دارد که تنش ها در منطقه رو به بالا گرفتن است.»

دمیتری پسکوف در ادامه با ابراز تاسف از تصمیم های اخیر اتخاذ شده از سوی ایران تاکید کرد: «باید متوجه بود که ایران، نه به صورت داوطلبانه و یکجانبه بلکه تحت فشار مجبور به اتخاذ این تصمیم ها شده است و این دقیقا اقدامات آمریکا است که باعث تحریک ایران می شود.»

بر اساس آخرین گزارش ها، وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه از کارکنان غیر ضروری خود در عراق و اربیل خواست که این کشور را ترک کنند.

روسیه همانند چین و طرف های اروپایی برجام خواهان حفظ این توافقنامه و باقی ماندن ایران در برنامه جامع اقدام مشترک است که سال ۲۰۱۵ به امضاء رسید و قرار بود ضامن لغو تحریم ها بر ضد ایران در ازای اعمال محدودیت های شدید در اجرای برنامه هسته ای این کشور باشد.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در خاورمیانه؛ نگرانی چین و امارات، همسویی بریتانیا و آمریکا

نگرانی پاکستان از وقوع جنگ؛ عمران خان به طرفین هشدار داد

چگونه روابط ایران و اسرائیل بر ژئوپلیتیک خاورمیانه سایه افکنده است؟