Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

حقوق دگرباشان برای نخستین بار در دهه اخیر در چند کشور اروپایی کم‌تر شده است

کاهش حقوق دگرباشان برای نخستین بار در ده سال اخیر در چند کشور اروپا
کاهش حقوق دگرباشان برای نخستین بار در ده سال اخیر در چند کشور اروپا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمهوری آذربایجان از نظر قوانین و سیاست‌های برابری دگرباشان بدترین کشور اروپاست و ترکیه و ارمنستان از این نظر در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. در عوض، مالت در این رده‌بندی بهترین جایگاه را دارد و این چهارمین سال متوالی است که به چنین مقامی می‌رسد.

آگهی

نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد چند کشور اروپایی از نظر رعایت حقوق برابر برای دگرباشان جنسی برای نخستین بار در ده سال اخیر عقب‌گرد داشته‌اند.

گزارشی که انجمن بین‌المللی دگرباشان جنسی در اروپا اخیرا منتشر کرده نشان می‌دهد این کاهش احترام بیشتر در کشورهایی روی داده که قوانین جاری خود در این زمینه را تغییر داده‌اند.

برای مثال در بلغارستان قانونی که به افراد تراجنسی اجازه می‌داد نام خود را عوض کرده و جنسیت خود را در مدارک رسمی اعلام کنند، برداشته شده است و در صربستان و کوزوو نیز دولت نتوانسته طرح اقدام برای برابری جنسیتی را تمدید کند.

بنابر داده های همین گزارش، ترکیه (از سال ۲۰۱۵) و مجارستان هم از جمله کشورهای اروپایی هستند که وضعیت حقوقی دگرباشان در آن‌ها عقب‌گرد داشته‌اند زیرا دولت‌های این دو کشور اساسا «در تأمین حقوق بنیادی شهروندی و سیاسی ناتوان بوده‌اند.»

«اولین پارادی»، مدیر اجرایی بخش اروپای انجمن بین‌المللی دگرباشان جنسی می‌گوید: «امسال ما دلایل متقنی داریم که نشان می‌دهد متاسفانه شمار روزافزونی از کشورهای اروپایی در سیاست و قانون‌گذاری در این زمینه نزول داشته‌اند. در سپهر اجتماعی و سیاسی کنونی که روز به روز چند قطبی‌تر می‌گردد، قوانین و سیاست‌ها آخرین چیزهایی هستند که در مورد جامعه دگرباشان مطرح می‌شود.»

طبقه‌بندی کشورهای اروپا در زمینه حقوق برابری دگرباشان، بیانگر فضایی بسیار تیره برای زندگی این افراد به ویژه در برخی کشورهای شرق این قاره است. جمهوری آذربایجان از نظر قوانین و سیاست‌های برابری دگرباشان بدترین کشور اروپاست و ترکیه و ارمنستان از این نظر در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

در عوض، مالت در این رده‌بندی بهترین جایگاه را دارد و این چهارمین سال متوالی است که به چنین مقامی می‌رسد. بعد از مالت، بلژیک و لوکزامبورگ بهترین سیاست‌ها و قوانین را برای دگرباشان داشته‌اند.

یکی از مدیران انجمن بین‌المللی دگرباشان به نام میکا گرزیونویچ تصویب قوانین و سیاست‌های مؤثر در زمینه برابری حقوق دگرباشان با سایر شهروندان و نیز حق ازدواج برابر آنان را برای جامعه «اجتناب‌ناپذیر» خوانده و می‌گوید: «کشورهایی که چشم‌انداز قانون‌گذاری خود را برای سهولت تصویب حقوق دگرباشان آماده می‌سازند، در واقع همان کشورهایی هستند که توسعه‌یافته محسوب می‌شوند. ما مشتاق دیدن ادامه کار در کشورهایی هستیم که در این امر پیشتاز هستند. لوکزامبورگ و فنلاند در سال گذشته نمونه چنین کشورهایی بوده‌اند.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز جهانی مبارزه با دگرباش‌هراسی

حقوق دگرباشان جنسی در کشورهای اروپایی

پاپ فرانسیس از دگرباشان جنسی عذرخواهی کرد