Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خامنه‌ای در واکنش به تنش‌های اخیر ایران و آمریکا: جنگ رخ نمی‌دهد

خامنه‌ای در واکنش به تنش‌های اخیر ایران و آمریکا: جنگ رخ نمی‌دهد
Copyright khamenei.ir
Copyright khamenei.ir
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که جنگی بین ایران و آمریکا به وقوع نمی‌پیوندد. وی در عین حال درباره مذاکره با آمریکا تاکید کرد که مذاکره سم است و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.

آگهی

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که جنگی بین ایران و آمریکا به وقوع نمی‌پیوندد. وی در عین حال درباره مذاکره با آمریکا تاکید کرد که مذاکره سم است و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.

آقای خامنه‌ای در دیدار با برخی از مسئولان نظام ایران تصریح کرد: «گزینه قطعی ملت ایران مقاومت مقابل آمریکا است و در این رویارویی، آمریکا وادار به عقب‌نشینی خواهد شد.»

وی این رویارویی را نظامی ندانست و گفت: «بنا نیست جنگی انجام بگیرد. نه ما دنبال جنگ هستیم، نه آنها که می‌دانند که به نفعشان نیست.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که پنجشنبه گذشته، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که آیا خطر درگیری نظامی بین ایالات متحده و ایران وجود دارد؟ گفت: «من نمی‌خواهم نه بگویم اما امیدوارم این اتفاق رخ ندهد.» وی با اشاره به ناوهای آمریکایی افزود: «ما یکی از قوی‌ترین ناوها را داریم که آماده است. نمی‌خواهیم مجبور به انجام کاری شویم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

خامنه‌ای: مذاکره سم است مذاکره با دولت کنونی آمریکا سم مضاعف

رهبر جمهوری اسلامی ایران با رد امکان با مذاکره با دولت دونالد ترامپ گفت: «بعضی در داخل می‌گویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است، تا وقتی آمریکا این است که الان هست و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است. مذاکره یعنی معامله و داد و ستد اما آنچه در نظر آمریکاست، نقاط قوت ماست.»

این درحالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته، ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) بار دیگر برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کرده بود و در کاخ سفید گفت: «دوست دارم ایرانی‌ها با من تماس بگیرند اما جان کری با آن‌ها خیلی صحبت می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که با من تماس نگیرند. (کری) ملاقات‌های زیادی با ایرانی‌ها داشته است و به آن‌ها می‌گوید که چه کار کنند.»

بیشتر بخوانید:

در حالی که ایالات متحده آمریکا، قدرت‌های اروپایی، اسرائیل و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بارها مخالفت خود را با برنامه موشک‌های بالستیک ایران اعلام کرده و آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت خاورمیانه می‌دانند، آقای خامنه‌ای مذاکره درباره این برنامه راهبردی نظامی ایران را غیرقابل قبول توصیف کرد و گفت: «می‌گویند مذاکره کنیم درباره‌ی سلاح دفاعی شما که چرا موشکی با فلان برد می‌سازید؛ این برد را کم کنید که اگر شما را زدیم نتوانید پایگاه ما را بزنید و جواب بدهید! خب معلوم است که هیچ ایرانی غیرتمند و باشعوری درباره‌ی نقاط قوت خود معامله نمی‌کند. یا مثلاً می‌گویند درباره‌ی عمق راهبردی‌تان در منطقه صحبت کنیم؛ یعنی این را از دست بدهید.»

وی سپس این نتیجه‌گیری را کرد که اصل مذاکره غلط است حتی با آدم حسابی و افزود: «اینها که آدم حسابی هم نیستند و به هیچ چیز پایبند نیستند. البته هیچ‌کس در عقلای ما هم دنبال مذاکره نیست.»

طعنه خامنه‌ای به ترامپ درباره تظاهرات جلیقه‌زردها در پاریس

رهبر ایران با تمسخر تلویحی سخنان اخیر دونالد ترامپ در هفته گذشته، رئیس جمهوری ایالات متحده را به اشتباه محاسباتی متهم کرد. آقای ترامپ گفته بود فشارها بر ایران نتیجه بخش بوده و «آخر هفته‌ها و حتی در طول هفته در ایران تظاهرات اتفاق می‌افتد.»

آقای خامنه‌ای با اشاره تلویحی به تظاهرات جلیقه‌زردها گفت: «ببینید چقدر دستگاه محاسباتی دشمن [دچار اشتباه است] که رئیس‌جمهورشان می‌گوید هر جمعه در تهران علیه نظام را‌هپیمایی است. اولاً جمعه نیست و شنبه است؛ ثانیاً تهران نیست و پاریس است.»

مناسبات میان ایران و آمریکا در هفته‌های گذشته و همزمان با افزایش فشار واشنگتن بر تهران، به شکل کم سابقه‌ای افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه عمان: در تلاشیم خطر جنگ میان ایران و آمریکا را رفع کنیم

ترامپ: اعزام ۱۲۰ هزار نیرو به خاورمیانه برای مقابله با ایران خبر جعلی است

۱۰ گزینه‌ ایران برای انتقام از اسرائیل؛ حمله‌ای مستقیم و موشکی یا نیابتی؟