Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چین: سیاست‌های آمریکا موجودیت سازمان تجارت جهانی را به‌خطر می‌اندازد

چین: سیاست‌های آمریکا موجودیت سازمان تجارت جهانی را به‌خطر می‌اندازد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین در طرح پیشنهادی خود برای اصلاح سازمان تجارت جهانی، نامی از ایالات متحده نبرده است اما به وضع تعرفه‌های «امنیت ملی» بر روی آلومینیوم، فولاد و خودرو اشاره کرده است.

آگهی

چین روز دوشنبه ۱۳ مه هشدار داد که سیاست‌های ایالات متحده آمریکا موجودیت سازما تجارت جهانی را به خطر می‌اندازد. پکن اخیرا یک سری «اصلاحات پیشنهادی» را به سازمان تجارت جهانی ارائه کرده است.

چین در طرح پیشنهادی خود، نامی از ایالات متحده نبرده است اما در پیشنهاد خود به وضع تعرفه‌های «امنیت ملی» بر روی آلومینیوم، فولاد و خودرو اشاره کرده است که در واقع سیاست‌های انحصاری ایالات متحده محسوب می‌شود.

سال گذشته آمریکا ۲۵۰ میلیارد دلار بر صادرات چین تعرفه اعمال کرده بود. این موضوع باعث شد تا چین از اعمال این تعرفه‌ها به دلیل آنچه نقض مقررات سازمان تجارت جهانی عنوان شده بود، به این سازمان شکایت کند. اما آمریکا اعلام کرده بود که این کشور مقررات سازمان تجارت جهانی را به چالش خواهد کشید.

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر در اقدامی متقابل، چین روز دوشنبه ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) اعلام کرد که از ماه آینده، تعرفه‌های گمرکی موجود بر ۶۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از آمریکا را افزایش خواهد داد.

به گفته مقام‌های پکن چین قرار است بر بیش از ۵ هزار کالای آمریکایی تعرفه وضع کند.

تصمیم چین برای وضع تعرفه‌های اضافی در حالی منتشر می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار توئیتی چین را تهدید کرد که در صورت عدم توافق، چین آسیب شدیدی خواهد دید.

دونالد ترامپ همچنین بعد از اعلام خبر وضع تعرفه‌های جدید از سوی چین، با انتشار توئیتی نوشت: «کسی در چین برای تجارت باقی نخواهد ماند. خیلی بد برای چین، خیلی خوب برای آمریکا. اما چین برای سالها خیلی از آمریکا امتیاز گرفته است برای همین خیلی از ما جلو افتاده‌اند.(رئیس جمهور سابق ما کارش را درست انجام نداد). بهرحال، چین نباید دنبال تلافی کردن باشد، این کار شرایط را بدتر می کند.»

بیشتر بخوانید:

جنگ تجاری چین و آمریکا؛ واکنش چین به افزایش تعرفه‌ها و تهدید ترامپ

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیانیه پایانی گروه بیست؛ ساختار سازمان تجارت جهانی باید اصلاح شود

فرانسه و اتحادیه اروپا خواهان اصلاح ساختار سازمان تجارت جهانی شدند

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای