اعتراض صدها نفر در استانبول در مخالفت با برگزاری مجدد انتخابات شهرداری

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض صدها نفر در استانبول در مخالفت با برگزاری مجدد انتخابات شهرداری
کپی رایت  أسوسيتد برس

صدها نفر از شهروندان ترکیه روز شنبه ۱۱ مه ( بیست و یکم اردیبهشت) در خیابان‌های استانبول در اعتراض به باطل شدن نتایج انتخابات شهرداری این شهر و برگزاری مجدد آن تظاهرات کردند.

مخالفان برگزاری مجدد انتخابات شهرداری استانبول می‌گویند باطل شدن نتیجه انتخابات به نگرانی‌ها درباره وضعیت دموکراسی در ترکیه دامن می‌زند.

برخی از این مخالفان معتقدند که این اقدامات نشان از ناتوانی حزب حاکم در قبول شکست و کنار کشیدن از قدرت دارد.

شورای عالی انتخابات ترکیه روز ششم مه نتایج انتخابات شهرداری استانبول را ملغی و تاریخ برگزاری مجدد این انتخابات را ۲۳ ژوئن اعلام کرد.

بر اساس آخرین بازشماری آراء انتخابات شهرداری استانبول، اکرم امام اغلو، نامزد حزب جمهوری‌خواه از جناح چپ میانه به عنوان فرد پیروز اعلام شده بود. برخی این پیروزی را پایان ۲۵ سال حاکمیت حزب عدالت و توسعه، حزب آقای اردوغان، تفسیر کردند.

بیشتر بخوانید:

نتایح انتخابات شهرداری‌ استانبول به درخواست اردوغان باطل اعلام شد

حزب جمهوریخواه خلق ترکیه خواستار ابطال انتخابات سال گذشته ریاست‌ جمهوری شد

پس از اعلام ابطال نتایج انتخابات، اخبار ضد و نقیضی درباره تحریم انتخابات ماه ژوئن از سوی نامزد حزب جمهوری‌خواه منتشر شد اما آقای امام‌اغلو روز دوشنبه ۶ مه (۱۶ اردیبهشت) در میان جمعی از هوادارانش در منطقه بیلیک دوزو واقع در حومه غربی استانبول اعلام کرد که او از رقابت دست نخواهد کشید: «ممکن است ناراحت باشید اما نباید امید را از دست داد.»

نامزد حزب جمهوری‌خواه ابطال نتایج انتخابات را «غیردموکراتیک و غیرمشروع» خواند.

پیش از این اتحادیه اروپا از تصمیم شورای عالی انتخابات ترکیه مبنی بر ملغی کردن نتایج انتخابات انتقاد کرده و خواهان ارائه توضیحات از جانب مقام‌های ترکیه شده بود.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه روز شنبه ۱۱ مه در واکنش به انتقادات اتحادیه اروپا گفت که در برابر فشار بین‌المللی سر خم نخواهد کرد: «با اجازه پروردگار، مردم ما در برابر تهدیدات و فشار تسلیم نخواهند شد.»

ایالات متحده آمریکا نیز در واکنش به برگزاری مجدد انتخابات در ترکیه گفته بود که شفافیت فرآیند انتخابات و «دموکراسی سالم» به نفع ترکیه است.

رییس جمهوری ترکیه در واکنش به موضع‌گیری آمریکا گفت: «کسانیکه تلاش می‌کنند رییس جمهوری ونزوئلا را سرنگون کنند نمی‌توانند از دموکراسی سخن بگویند.»