Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ویدئو؛ درگیری در مجلس هنگ‌کنگ بر سر لایحه قانون استرداد مجرمان به چین

ویدئو؛ درگیری در مجلس هنگ‌کنگ بر سر لایحه قانون استرداد مجرمان به چین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به گفته مخالفان این ماده قانونی می‌تواند استقلال هنگ‌کنگ را به خطر اندازد.

آگهی

قانون‌گذاران هنگ‌کنگی در پی اختلاف بر سر متمم قانون اساسی «استرداد» روز شنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) در صحن مجلس این کشور با یکدیگر درگیر شدند. دولت این منطقه خودمختار ماه گذشته لایحه‌ای را برای استرداد مجرمان به چین به مجلس ارائه داده بود.

این درگیری زمانی رخ داد که موافقان و مخالفان نتوانستند بر سر چگونگی سهم‌بندی میان مجرمان در زندان‌های چین و هنگ‎کنگ به توافق برسند.

به گفته مخالفان این ماده قانونی می‌تواند استقلال هنگ‌کنگ را به خطر اندازد چرا که براساس آن مظنونان کیفری باید در چین محاکمه شوند، جایی که اتهامات مبهم امنیت ملی و دادگاه‌های ناعادلانه در انتظار آنان است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بیش از ۱۳۰ هزار نفر از افراد مخالف با این لایحه دو هفته پیش به نشانه اعتراض به خیابان‌ها آمدند. روز جمعه نیز چندین هزار نفر پشت درهای مجلس هنگ‌کنگ تجمع کرده و به این لایحه اعتراض کردند.

اساسنامه «یک کشور، دو سیستم» که در دهه ۸۰ میلادی تنظیم شده است حق داشتن سیستم‌های مستقل اجتماعی، قانونی و سیاسی را برای منطقه خودمختار هنگ‌کنگ تا ۵۰ سال پس از انتقال حکومت بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ تضمین می‌کند.

با این حال حزب کمونیست چین در پی انکار کردن این اساسنامه و به دنبال الحاق هنگ‌کنگ به چین است، مساله‌ای که سبب بروز تنش‌های بسیاری میان این دو شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیاست پکن درباره هنگ کنگ تغییری نکرده است

پکن بر سر دوراهی سازش یا سرکوب در هنگ کنگ

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای