Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنگ یمن؛ حوثی‌ها از بنادر حدیده، صلیف و راس عیسی خارج می‌شوند

جنگ یمن؛ حوثی‌ها از بنادر حدیده، صلیف و راس عیسی خارج می‌شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جنگ یمن؛ حوثی‌ها از بنادر حدیده، صلیف و راس عیسی خارج می شوند

آگهی

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد که حوثی‌های یمن موافقت کرده‌اند از روز شنبه به‌طور یک‌جانبه از سه بندر اصلی یمن از جمله بندر حدیده خارج شوند.

نیروهای حوثی قرار است در چهار روز آینده از بنادر حدیده، صلیف و راس عیسی خارج شوند.

ژنرال مایکل لولسگرارد، رئیس گروه ناظران و بازرسان سازمان ملل متحد با استقبال از این تصمیم حوثی ها اعلام کرد که بازرسان سازمان ملل بر خروج نیروهای حوثی از این بنادر نظارت خواهند کرد.

سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای این اقدام حوثی‌ها را نخستین قدم جدی در برقرار آتش بس در یمن ارزیابی و تاکید کرده است که طرفین باید با اقدامات شفاف و در چهارچوب توافق سوئد به برقراری آتش‌بس در یمن کمک کنند. 

در ماه دسامبر سال گذشته میلادی توافقی میان طرفین درگیری در جنگ یمن در سوئد به امضا رسید تا دو طرف اقداماتی برای پایان دادن به جنگ در این کشور انجام دهند. خروج یک‌جانبه حوثی‌ها از بنادر اصلی یمن نخستین قدم عملی در اجرایی شدن این توافق محسوب می‌شود.

سازمان ملل متحد تاکید کرده است که اجرای کامل توافق حدیده برای تامین دسترسی موثر بشردوستانه به یمن، جایی که میلیون‌ها نفر به کمک فوری نیازمندند، از اهمیت اساسی برخوردار است.

جنگ در فقیرین کشور جهان عرب با ۲۸ میلیون جمعیت از سال ۲۰۱۴ آغاز شد. با گسترش نفوذ حوثی‌های شیعه یمن که گفته می‌شود مورد حمایت ایران هستند، درگیری‌ها در این کشور افزایش یافت. در سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی و امارات عربی متحده حملات هوایی گسترده‌ای را علیه حوثی‌ها آغاز کردند. حملاتی که به کشته شدن هزاران غیرنظامی انجامیده است.

جنگ یمن در حالی وارد ‍پنجمین سال خود شده است که تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر به‌ویژه کودکان در گرسنگی شدید و شرایط اضطراری زندگی می کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حوثی‌ها: با پهپاد انبار سلاح در فرودگاه نجران عربستان را هدف گرفتیم

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند