Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سفر اروپایی نخست وزیر لیبی همزمان با حمایت آشکار فرانسه از خلیفه حفتر

سفر اروپایی نخست وزیر لیبی همزمان با حمایت آشکار فرانسه از خلیفه حفتر
سفر اروپایی نخست وزیر لیبی همزمان با حمایت آشکار فرانسه از خلیفه حفتر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه فرانسه به تازگی در گفتگویی با روزنامه فیگارو تاکید کرده بود که حمایت فرانسه از ارتش ملی لیبی و خلیفه حفتر در واقع رویکردی برای مبارزه با تروریسم است.

آگهی

فائز السراج، رئیس دولت وحدت ملی لیبی که حمایت جامعه بین المللی را همراه دارد روز سه شنبه برای دیدار و گفتگو با سران سه کشور فرانسه، آلمان و ایتالیا سفری دوره ای را به قاره سبز آغاز می کند.

وزارت امور خارجه لیبی با اعلام این مطلب تاکید کرده است که سفر آقای سراج به پایتخت های مهم اروپایی با هدف جلب حمایت قدرت های غربی برای مقابله با تهاجم نظامی ارتش تحت حمایت خلیفه حفتر صورت می گیرد.

فائز السراج در نخستین مرحله از این سفر دوره ای صبح روز سه شنبه در رم با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا ملاقات می کند و سپس شامگاه همین روز برای دیدار با آنگلا مرکل وارد پایتخت آلمان خواهد شد.

در بیانیه وزارت امور خارجه لیبی آمده است که نخست وزیر دولت حاکم بر طرابلس روز چهارشنبه در پاریس با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این سفر دوره ای در حالی انجام می شود که موضع اخیر دولت فرانسه در حمایت از خلیفه حفتر خشم و عصبانیت ساکنان پایتخت لیبی را برانگیخته است.

ساکنان طرابلس معتقدند که دولت ماکرون به جای دخالت در امور کشورشان باید به خاموش کردن آتش های ناشی از تنش های اجتماعی در این کشور و پاسخ به مطالبات اجتماعی و اقتصادی که توسط جنبش «جلیقه زردها» مطرح شده، همت بگمارد.

فایز که دولت تحت رهبری وی از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شده است در حالی قرار است به پاریس سفر کند که دولت فرانسه اینبار برغم تمام انتقاد های پیشین به صورت علنی و آشکار به حمایت از خلیفه حفتر برخاسته و به گفته ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه «حفتر را بخشی از راه حل» بحران لیبی قلمداد می کند.

وزیر امور خارجه فرانسه به تازگی در گفتگویی با روزنامه فیگارو ضمن اعلام این موضع تاکید کرده بود که حمایت فرانسه از ارتش ملی لیبی و خلیفه حفتر در واقع رویکردی برای مبارزه با تروریسم است.

ژان ایو لودریان همچنین در این گفتگو هرگونه اطلاع از حمله اخیر نیروهای نظامی تحت حمایت خلیفه حفتر پیش از وقوع آنرا به صورت قاطعانه تکذیب کرده است.

آقای لودریان که کشورش پیش از این نقشی پررنگ در سرنگونی معمر قذافی، رهبر پیشین لیبی ایفا کرده است ماه مارس گذشته یکماه پیش از آغاز لشگر کشی ارتش ملی لیبی با خلیفه حفتر ملاقات کرده بود.

لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ دستخوش آشوب و هرج و مرج شد. این کشور اکنون توسط دو دولت اداره می شود. دولت اتحاد ملی GNA که در طرابلس مستقر است و حمایت جامعه بین المللی را با خود به همراه دارد و دولتی دیگر تحت ریاست خلیفه حفتر که کنترل اوضاع در شرق کشور را در دست دارد و تحت حمایت ارتش ملی لیبی در بنغازی مستقر است.

آخرین خبرها از تهاجم گسترده ارتش ملی لیبی به طرابلس حاکی است که خلیفه حفتر از نیروهای تحت امر خود خواست تا همزمان با آغاز ماه رمضان بر شدت عمل خود بیفزایند. عملیات نظامی نیروهای تحت امر خلیفه حفتر برای تصرف طرابلس روز چهارم آوریل با هدف برچیدن بساط «تروریسم» آغاز شد.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرستادۀ سازمان ملل در امور لیبی: یورش خلیفه حفتر به طرابلس «کودتا» است

رهبران لیبی با تشکیل یک دولت یکپارچه جدید موافقت کردند

بیش از ۶۰ نفر در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی جان باختند