Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قارچ قاتل بیمارستانی تهدیدی جدی برای جهان

قارچ قاتل بیمارستانی تهدیدی جدی برای جهان
Copyright reuters
Copyright reuters
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این قارچ مهلک که تا حد نامیرایی مقاوم به نظر می‌رسد، در برابر انواع داروها دوام می‌آورد و تنها در مدت چند هفته در محیط درمانی گسترش پیدا می‌کند.

آگهی

دانشمندان از خطر جدی یک نوع قارچ کشنده که در بیمارستان‌های جهان شایع شده و حتی باعث مرگ و میر بیماران شده است، پرده برداشتند.

این قارچ میکروسکوپی که «کاندیدا اوریس» نام دارد و نخستین بار در سال ۲۰۰۹ میلادی در مجرای گوش بیماری در ژاپن کشف شد، تاکنون سبب مرگ چندین نفر در بیمارستان‌های مختلف جهان شده است. دو دانشمند قارچ‌شناس فرانسوی اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که کاندیدا اوریس در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها و چرک‌خشک‌کن‌ها بسیار مقاوم است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز روز ۱۶ اردیبهشت با یادآوری مقاومت کاندیدا اوریس در برابر داروها، پرده از «تهدید جدی» این قارچ برای سلامت همگانی برداشت.

این قارچ مهلک که تا حد نامیرایی مقاوم به نظر می‌رسد، در برابر انواع داروها دوام می‌آورد و تنها در مدت چند هفته در محیط درمانی گسترش پیدا می‌کند. کاندیدا اوریس در زمان بستری‌های طولانی مدت بیماران، از طریق کاتترهای وریدی، یا در هنگام جراحی و از هر طریق دیگری خود را به پوست بدن انسان می‌‌چسباند و به سادگی از بین نمی‌رود.

بیشتر بخوانید:

قارچ کاندیدا اوریس خیلی از سریع از ژاپن به آسیای جنوب‌شرقی و از آنجا به هند و آفریقای جنوبی راه یافت. پس از آن در آمریکا شایع شد و بالاخره به اروپا رسید. در سال ۲۰۱۶، ۷۲ بیمار در بیمارستان سلطنتی برامپتون لندن به عفونت حاصل از حمله این قارچ مبتلا شدند، به طوری که مسئولان بیمارستان تصمیم گرفتند بخش سی‌سی‌یو را برای چند روز تعطیل کنند.

بعد از آن حضور کاندیدا اوریس در بدن ۳۷۲ بیمار که در بیمارستان‌های والنسیای اسپانیا بستری بودند تأیید شد. یک چهارم این بیماران به عفونت دچار شدند.

در فرانسه نیز چند نفر مبتلا به عفونت قارچ قاتل بیمارستانی شناسایی شده‌اند. اودره موران، پزشک بیمارستان سنت‌اتین فرانسه به روزنامه لوپاریزین می‌گوید: «کاندیدا اوریس به زودی چالش جدی بزرگی را برای مدیریت بیماری‌های عفونی در جهان به وجود خواهد آورد.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شگفتی دانشمندان از یافتن قارچ در حال رشد بر روی پشت یک قورباغه

وزیر کشور ایتالیا: مهاجران بیمار هستند و بیماری را به کشور می‌آورند

بازگشت بیماری‌های قرون وسطایی در کشورهای پیشرفته