Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازگشت بیماری‌های قرون وسطایی در کشورهای پیشرفته

بازگشت بیماری‌های قرون وسطایی در کشورهای پیشرفته
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیماری اسکوربوت به جز فرانسه در آمریکا و استرالیا نیز گسترش داشته است و بیماری وبا نیز در سال‌های اخیر دامنگیر الجزایر شده است.

آگهی

بیماری‌های سختی که تا چند قرن پیش در جهان شایع بود و بشر گمان می‌کرد ریشه‌کن شده، دوباره در جهان پدیدار شده‌اند.

اسکوربوت یا «بیماری ملوانان» یکی از این بیماری‌های مرگبار است که به نام «بیماری قرن» در سده هیجدهم رواج داشت. موردی از ابتلا به این بیماری اخیرا در سال ۲۰۱۵ در بیمارستان شهر لیموژ فرانسه مشاهده شده بود و از آن زمان تا کنون ده مورد دیگر در فرانسه گزارش شده است.

میشل لوسر، پزشک متخصص تغذیه در بیمارستان دانشگاهی لیل فرانسه در مورد اسکوربوت و دیگر بیماری‌های ناشی از سوء تغذیه می‌گوید: «وجه مشخصه این گونه بیماری‌ها خونریزی در زیر پوست و زیر غشاء پوشاننده استخوان است که خود نشان دهنده سوء تغذیه است.»

بیماری اسکوربوت در اثر کمبود ویتامین ث که در سنتز و ساخت کلاژن نقش دارد به وجود می‌آید. این بیماری در گذشته در میان ملوانان که مدت‌های طولانی در سفر بودند و به میوه و سبزیجات دسترسی نداشتند، بسیار شایع بود. این بیماری امروزه نزد نوجوانان و کسانی که خوراکی‌های مضر و هله‌هوله زیاد می‌خورند، بیشتر دیده می‌شود.

سل و سرخک بار دیگر در فرانسه شایع شده به طوری که ظرف یک سال گذشته ۲ هزار و ۷۴۱ مورد از ابتلا به سل تنها در منطقه جنوب غرب فرانسه گزارش شده است.

هیره خارشی، عامل بیماری جرب

آمار مبتلایان به بیماری گال نیز در سال ۲۰۰۲ در فرانسه ۱۰ درصد افزایش داشته است. گال یا «جَرَب» یک بیماری انگلی خارش‌دار بوده و عامل آن بندپایی از گروه هیره‌ها به نام هیره خارشی است. انگل این بیماری بیشتر در مدارس و خانه‌های سالمندان شایع می‌شود.

بیشتر بخوانید:

تنها در فرانسه نیست که بیماری‌های مربوط به سده‌های میانه دوباره شایع شده است. بیماری اسکوربوت به جز فرانسه در آمریکا و استرالیا نیز گسترش داشته است و بیماری وبا نیز در سال‌های اخیر وبا دامنگیر الجزایر شده است.

در سال گذشته میلادی صدها نفر بر اثر طاعون در جهان جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد ۲۰۰ نفر تنها در ماداگاسکار قربانی شدند.

به این ترتیب بیماری‌های سده‌های پیشین که گمان می‌شد از میان رفته‌اند، دیگر بار نه در کشورهای فقیر، بلکه بیشتر در کشورهای پیشرفته و در حال رشد پدیدار می‌شوند.

خبرنامه یورونیوز را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قارچ قاتل بیمارستانی تهدیدی جدی برای جهان

روز جهانی مالاریا و بحران بیماری در ونزوئلا؛ مبتلایان ۵ برابر شده‌اند

۳ سوالی که باید درباره رژیم غذایی‌تان از خود بپرسید