نتایج یک تحقیق: مصرف‌کنندگان جدید ماری‌جوانا در کانادا دو برابر شده‌اند

نتایج یک تحقیق: مصرف‌کنندگان جدید ماری‌جوانا در کانادا دو برابر شده‌اند
Copyright Lars Hagberg / AFP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان قانونی شدن مصرف تفریحی ماری‌جوانا در کانادا، حدود ۶۴۶ هزار نفر برای نخستین بار از این ماده مخدر استفاده کرده‌اند در حالی که این رقم در ابتدای سال گذشته ۳۲۷ هزار نفر را شامل می‌شد.

آگهی

طبق یک مطالعه رسمی، تعداد کانادایی‌هایی‌هایی که از زمان قانونی شدن خرید و فروش ماری‌جوانا در این کشور برای نخستین بار به مصرف‌ آن روی آورده‌اند، دو برابر شده است.

نتایج یک تحقیق ملی در رابطه با ماری‌جوانا که روز پنجشنبه گذشته (۲ ماه مه/۱۲ اردیبهشت) منتشر شد نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سال جاری ۱۸ درصد کانادایی‌های بالای ۱۵ سال اعلام کرده‌اند که ماری‌جوانا مصرف کرده‌اند. این رقم در سه ماه اول سال گذشته، طبق گزارش مرکز آمار کانادا ۱۴ درصد بود.

از زمان قانونی شدن مصرف تفریحی ماری‌جوانا در کانادا، حدود ۶۴۶ هزار نفر برای نخستین بار از آن استفاده کرده‌اند در حالی که این رقم در ابتدای سال گذشته ۳۲۷ هزار نفر را شامل می‌شد. این موضوع رشد دو برابری مصرف ماری‌جوانا در این کشور آمریکای شمالی را نشان می‌دهد. در این بین، مردانِ ۴۵ تا ۶۴ سال، بیشتر برای نخستین بار سراغ این ماده رفتند.

اما مصرف ماری‌جوانا در میان مردان (۲۲ درصد) همچنان بالاتر از مصرف این ماده در میان زنان (۱۳ درصد) است. از سوی دیگر مصرف این ماده بین جوانان همچنان رایج‌تر است به‌طوری که یک سوم مصرف کنندگان ماری‌جوانا بین ۱۵ تا ۲۴ سال سن دارند.

در بخشی از این تحقیق آمده است: «مصرف تقریبا هر روزه ماری‌جوانا بدون تغییر بوده درحالی که مصرف هفتگی یا تفننی آن بیشتر شده است.»

**بیشتر بخوانید: **کدامیک برای مغز شما خطرناک‌تر است؟ الکل یا ماریجوانا؟

همچنین مصرف‌کنندگان در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ کمتر از تاریخ مشابه در سال گذشته اعلام کرده‌اند که از مراجع غیرقانونی اقدام به خرید ماری‌جوانا کرده‌اند. این آمار در سه ماهه نخست سال جاری، ۳۸ درصد بود در حالی که این رقم در سال گذشته ۵۱ درصد را شامل می‌شد.

کانادا در ۱۷ اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی فروش و مصرف تفریحی ماری‌جوانا را آزاد کرد. پیش از آن مجلس سنای کانادا در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۸ (۳۰ خرداد ۱۳۹۷) لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن مصرف اندک و معین ماری‌جوانا برای افراد بالای ۱۸ سال قانونی اعلام شده بود. اکثر قریب به اتفاق نمایندگان و سناتورها به این لایحه رای مثبت دادند. سناتور تونی دین، یکی از مبتکران این لایحه در آن زمان با تمجید از گام دولت لیبرال و رای‌گیری تاریخی در سنا و مجلس گفت: «۹۰ سال ممنوعیت به پایان رسید.»

کانادا پس از اروگوئه، دومین کشور جهان است که خرید و فروش این ماده در آن قانونی می‌شود. در ایالات متحده آمریکا مصرف تفریحی ماری‌جوانا تنها در ۷ ایالات و مصرف دارویی در ۳۰ ایالات قانونی است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشاورزان لبنانی و کشت غیرقانونی ماری‌جوانا

کشت انبوه ماری‌جوانا در دنا؛ ماجرا به چه زمانی برمی‌گردد؟

مصرف ماری‌جوانای سنتزی ۲۵ نیویورکی را روانه بیمارستان کرد