Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اتحادیه اروپا: طی یک سال گذشته قاطعانه از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرده‌ایم

 اتحادیه اروپا: طی یک سال گذشته قاطعانه از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرده‌ایم
Copyright REUTERS/Susana Vera
Copyright REUTERS/Susana Vera
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

خبرنگار یورونیوز در کنفرانس خبری کمیسیون اروپا از سخنگوی فدریکا موگرینی پرسید چرا اتحادیه اروپا آنطور که از کوبا در برابر تحریم های آمریکا محافظت می کند، تا کنون از ایران دفاع نکرده است.

آگهی

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه قاطعانه از روابط این اتحادیه و کوبا حمایت کرد و گفت که به‌دلیل تحریم های جدید آمریکا علیه این کشور از کاخ سفید در سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد.

رئیس دستگاه سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا اعلام کرد که به‌زودی سازوکاری راه اندازی می شود تا شرکت‌های اروپایی که به‌واسطه تحریم‌های آمریکا منافع خود در کوبا را از دست می دهند، بتوانند از آمریکا درخواست غرامت کنند.

حمایت قاطعانه اتحادیه اروپا از شرکت‌های اروپایی فعال در کوبا این سوال را به ذهن متبادر می‌کند که با گذشت پس از نزدیک به یک سال از وضع تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تا چه اندازه اروپا به عنوان یکی از اصلی‌ترین متحدان تهران در برجام، به‌طور عملی با این تحریم‌ها مقابله کرده است.

این در حالیست که در یک سال گذشته اغلب شرکت‌های بزرگ اروپایی که پس از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی وارد بازار ایران شده بودند اکنون این کشور را ترک کرده‌اند. شرایط اقتصادی ایران روز به‌روز بغرنج تر می‌شوند و به‌نظر می‌رسد دولت حسن روحانی راهکارهای زیادی برای دور زدن تحریم ها و یا بهبود اوضاع اقتصادی ندارد.

در جریان کنفرانس خبری روز پنجشنبه خبرنگار یورونیوز درباره تفاوت رفتار اروپا در قبال دو کشور ایران و کوبا با سخنگوی فدریکا موگرینی گفتگو کرد.

یورونیوز: خانم موگرینی امروز بار دیگر قاطعانه از کوبا در برابر تحریم‌های جدید ایالات متحده حمایت کرد، همزمان از سوی ایرانی‌ها نظرات زیادی دریافت می‌کنیم که چگونه است که اتحادیه اروپا در یک سال گذشته آن چنان که باید و شاید از ایران و مردمش در برابر تحریم‌های آمریکا حمایت نکرده است در حالی که زمانی که به کوبا می‌رسیم می‌بینیم که حمایت‌های قاطعانه‌ای از این کشور می‌شود؟ تفاوت رفتار اروپا با دو کشور در برابر تحریم‌های آمریکا چیست؟

مایا کوسیانچیچ: این چیزی که می‌گویید واقعیت ندارد. در یک سال گذشته و حتی پیش از آن قاطعانه از توافق هسته‌ای ایران حمایت کرده‌ایم. ما تدابیر زیادی اندیشیده‌ایم که آنها در صحن اروپا به تایید کشورهای عضو رسیده است و این تدابیر در حال اجرا هستند و کارآیی دارند. موضع ما کاملا صریح وشفاف است ما از توافق هسته‌ای ایران به‌طور کامل حمایت می‌کنیم، خصوصا تا زمانی که ایران به تعهداتش عمل می‌کند، و خوب تا امروز ایران به تعهداتش عمل کرده است، آژانس بین المللی انرژی اتمی همواره تعهد ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است.

یورونیوز: در واقع همانطور که خودتان می‌دانید بسیاری از شرکت‌های اروپایی فعال و بزرگ ایران را ترک کرده‌اند، در واقع حمایت اروپا از ایران آن چنان که باید و شاید محسوس نیست، آنها این حمایت را نه می‌بینند و نه حس می‌کنند، البته که درست در سال اخیر حمایت‌های کلامی بسیاری از سوی اتحادیه اروپا، در اینجا (بروکسل) و یا در جاهای دیگر انجام گرفته است، اما در عمل مردم و شهروندان ایرانی چیزی نمی‌بینند، حتی با اینکه کانال ویژه اقدام مالی (اینستکس) ایجاد شده اما همچنان شهروندان منتظرند و نتایج آن‌را لمس نکرده‌اند، ایرانی ها از ما می‌پرسند، نظر من و یا شبکه‌ای که کار می کنم نیست، مخاطبان سوال می‌کنند که اگر اروپا حامی ایران در برابر تحریم‌هاست چرا تا کنون تلاش‌ایش هیچ حاصلی نداشته است.

مایا کوسیانچیچ: اروپا همانطوری که می‌دانید تدابیر ویژه‌ای برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران به‌کار گرفته‌ است، مثلا سازوکار ویژه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها به‌راه انداخته‌ایم که کار می‌کند، هم چنین به ابتکار سه کشور عضو اتحادیه اروپا اینستکس را به کار انداختیم که همانطور که می دانیم در حال عملیاتی شدن است. ما ارتباط قوی با ایران داریم و هر چند اقدامات دیگری باید انجام شود ولی باید تاکید کنم که می خواهیم توافق هسته‌ای را حفظ کنیم. فراموش نکنیم که اتحادیه اروپا بی تردید با توجه به تمام وسایل و امکاناتی که در اختیار دارد به توافق با ایران پایبند می‌ماند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موگرینی خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران شد

وزارت خارجه آمریکا از اعمال تحریم‌های بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران خبر داد

سه طرف اروپایی برجام از گوترش خواستند با برنامه موشکی ایران مقابله کند