Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نبرد خانه به خانه در جنوب طرابلس؛ هشدار سازمان ملل نسبت به وخامت اوضاع انسانی

 درگیری های خانه به خانه در جنوب طرابلس
درگیری های خانه به خانه در جنوب طرابلس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لشگر کشی ارتش ملی لیبی به سوی طرابلس که بنا به ادعای دولت حاکم بر شرق این کشور با هدف «برچیدن بساط تروریسمم» صورت گرفته ضربه ای مهلک به تلاش های اخیر سازمان ملل متحد برای دستیابی به یک راه حل سیاسی و اجرایی کردن توافق صلح در این کشور ارزیابی می شود.

آگهی

ارتش ملی لیبی و نیروهای نظامی وفادار به خلیفه حفتر که کنترل اوضاع شرق این کشور را در دست دارد روز یکشنبه در جنوب پایتخت با نظامیان حامی دولت مستقر در طرابلس درگیر شدند.

به گزارش رویترز، نبرد خانه به خانه دو طرف با پیشروی و کسب موفقیت هایی از سوی نظامیان حامی دولت حاکم بر طرابلس همراه بوده است.

بر اساس این گزارش سربازان حامی دولت که برخی از آنها شلوار جین و تی شرت به تن داشتند در پشت ساختمان های تخریب و رها شده در جنوب پایتخت سنگر گرفته و به سوی مواضع ارتش ملی لیبی تیراندازی کردند.

درگیری خانه به خانه سربازان حامی دولت لیبی با نظامیان تحت فرمان خلیفه حفتر

ارتش ملی لیبی تحت فرمان خلیفه حفتر از سه هفته پیش حمله ای گسترده را برای تصرف پایتخت آغاز کرده اما برغم درگیریهای خشونت بار و شدید هنوز موفق به نفوذ به مواضع دفاعی حامیان دولت در جنوب طرابلس نشده است.

لشگرکشی ارتش ملی لیبی به سوی طرابلس که بنا به ادعای دولت حاکم بر شرق این کشور با هدف «برچیدن بساط تروریسمم» صورت گرفته ضربه ای مهلک به تلاش های اخیر سازمان ملل متحد برای دستیابی به یک راه حل سیاسی و اجرایی کردن توافق صلح در این کشور ارزیابی می شود.

بیشتر بخوانید:

هشدار سازمان ملل متحد نسبت به وخامت اوضاع انسانی

از سوی دیگر اوج گیری نبردها در حومه پایتخت لیبی سبب شد تا سازمان ملل متحد روز دوشنبه نسبت به وخیم شدن اوضاع انسانی در منطقه طرابلس ابراز نگرانی کند.

ماریا دو واله ریبیرو، معاون فرستاده سازمان ملل متحد در امور لیبی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه تصریح کرد: «شرایط بسیار نگران کننده است و وضعیت وخیم جاری در حومه طرابلس با ادامه درگیری ها وخیم تر خواهد شد.»

این مسئول سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد: «وقتی شاهد استفاده از امکانات هوایی و بمباران مناطق پرجمعیت در حومه پایتخت هستیم به هیچ وجه نمی توان نسبت به تداوم روند موجود ابراز خوشبینی کرد.»

این در حالیست که حملات هوایی اخیر ارتش ملی لیبی به مناطق جنوبی به گفته دولت حاکم بر طرابلس دست کم چهار کشته برجای گذاشته است.

به گزارش منابع محلی گرچه تاکنون بیش از چهل هزار تن از ساکنان منطقه از خانه و کاشانه خود آواره شده و صحنه درگیری ها را ترک کرده اند اما هنوز تعداد زیادی از افراد غیرنظامی و ساکنان حومه جنوبی طرابلس در منطقه محصور شده اند و امکان امداد رسانی و ارسال کمک های بشردوستانه به آنها وجود ندارد.

معاون فرستاده سازمان ملل متحد در امور لیبی تاکید کرده است که جان بیش از سه هزار مهاجر و پناهجو که در مراکز بازداشت نزدیک به مناطق درگیری محبوس هستند به شدت در معرض خطر قرار دارد.

لیبی پس از سقوط معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ میلادی دستخوش آشوب و هرج و مرج شد. این کشور اکنون توسط دو دولت اداره می شود. دولت اتحاد ملی GNA که در طرابلس مستقر است و حمایت جامعه بین المللی را با خود به همراه دارد و دولتی دیگر تحت ریاست خلیفه حفتر که کنترل اوضاع در شرق کشور را در دست دارد و تحت حمایت ارتش ملی لیبی است.

رهبران دو دولت حاکم بر لیبی آخرین بار پایان ماه مه سال گذشته در پاریس در نشستی گردهم آمدند که در جریان آن توافقی به صورت رسمی میان طرفین بر سر برگزاری انتخابات حاصل نشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعلیق همکاری امنیتی لیبی با فرانسه؛ الیزه حمایت از خلیفه حفتر را رد کرد

درگیری‌های لیبی؛ حومه طرابلس با خمپاره مورد هدف قرار گرفت

ادامه درگیری‌ها در لیبی زیر سایه اختلاف بین قدرت‌های اروپایی