Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات اسپانیا؛ پیروزی سوسیالیست‌ها بدون اکثریت مطلق و راهیابی راست افراطی به پارلمان

انتخابات اسپانیا؛ پیروزی سوسیالیست‌ها بدون اکثریت مطلق و راهیابی راست افراطی به پارلمان
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج نهایی منتشر شده از انتخابات پارلمانی زودهنگام در اسپانیا حاکی از پیروزی حزب سوسیالیست حاکم بدون دستیابی به اکثریت مطلق آراء است.

آگهی

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا و رهبر حزب سوسیالیست این کشور به دنبال پیروزی نسبی حزبش در انتخابات روز یکشنبه اعلام کرد که به دنبال تشکیل دولت آینده با مشارکت دیگر احزاب است.

رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا اعلام کرد که تنها شرطی که او برای مشارکت دیگر احزاب در دولت آینده تعیین می کند «احترام به قانون اساسی و ارتقای عدالت اجتماعی» است.

نتایج نهایی منتشر شده از انتخابات پارلمانی زودهنگام در اسپانیا نشان می دهد که حزب سوسیالیست حاکم بدون دستیابی به اکثریت مطلق کرسی های پارلمان پیروز شده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

بر اساس نتایج این انتخابات که در روز یکشنبه ۸ اردیبهشت برگزار شد، نمایندگان وُکس، حزب راست‌گرای افراطی و نوظهور برای نخستین بار به پارلمان این کشور راه یافتند. میزان مشارکت در این انتخابات بیش از نزدیک به ۷۶ درصد بود که یکی از بالاترین آمار مشارکت در تاریخ دموکراسی این کشور به حساب می‌آید.

مشکلات اقتصادی، بحران کاتالونیا، موضوع مهاجران و حقوق زنان دغدغه‌های اصلی رأی‌دهندگان در این دوره از انتخابات را تشکیل می‌داد.

نتایج نهایی به دست آمده در انتخابات اسپانیا به تفکیک احزاب مهم شرکت‌کننده به شرح زیر است:

حزب سوسیالیست: ۱۲۳ کرسی

حزب مردم: ۶۶ کرسی

حزب سیودادانوس: ۵۷ کرسی

حزب پودموس: ۴۲ کرسی

حزب وُکس: ۲۴ کرسی

پیروزی سوسیالیست‌ها

نامزدهای حزب سوسیالیست اسپانیا با وجود پیروزی نتوانستند به حداقل ۱۷۶ کرسی لازم از مجموع ۳۵۰ کرسی پارلمان برای ادامه کار دولت فعلی دست یابند. آنها همان گونه که کمابیش در نظرسنجی‌ها پیش‌بینی شده بود، ۱۲۳ کرسی پارلمان را به دست آوردند. به این ترتیب آنها در نبود اکثریت مطلق، مجبور خواهند شد تا با احزاب چپ برای تشکیل دولت ائتلاف کنند.

بیشتر بخوانید:

رهبر حزب پودموس از جناح چپ تندرو بلافاصله پس از اعلام نتایج انتخابات اعلام کرد با احزاب چپ ائتلاف خواهد کرد. اما با این حال حزب متبوع نخست‌وزیر پدرو سانچز، حتی اگر با پودموس نیز ائتلاف کند تنها به عدد ۱۶۵ کرسی می‌رسد که برای تشکیل کابینه کافی نیست.

موفقیت تاریخی حزب وکس

از سوی دیگر راهیابی ۲۴ نامزد حزب افراطی و ضد مهاجر وُکس با آن که یکی از کمترین آمار در میان احزاب راه یافته به مجلس است، برای این حزب پیروزی بزرگی به شمار می‌رود.

از ۴۴ سال پیش یعنی زمان مرگ فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور پیشین اسپانیا این نخستین بار است که یگ گروه راست‌گرای افراطی در پارلمان این کشور به چنین جایگاهی می‌رسد. با این حال احزاب دست راستی سیودادانوس و حزب مردم نیز حتی در صورت ائتلاف با وکس نخواهند توانست اکثریت مطلق پارلمان را در دست بگیرند. حزب مردم در این انتخابات کمترین تعداد رأی را از زمان تأسیس به دست آورد.

همین مسئله باعث پیچیدگی و بروز بحران سیاسی در اسپانیا می‌شود و ممکن است تشکیل دولت را تا چند ماه به تأخیر بیندازد. بن‌بست سیاسی به واسطه نبود اکثریت مطلق پارلمانی در اسپانیا دارای پیشینه است، به طوری که در کمتر از ۸ سال اخیر این چهارمین انتخابات عمومی است که در این کشور برگزار می‌شود.

آگهی

تصمیم پدرو سانچز برای برگزاری انتخابات حاضر پس از آن گرفته شد که احزاب منطقۀ کاتالونیا در رای‌گیری در پارلمان به بودجۀ پیشنهادی دولت رای منفی دادند. آقای سانچز که کمتر از یک سال از عمر دولتش می‌گذرد، گفته بود که بدون بودجه نمی‌تواند کشور را اداره کند و به همین دلیل کشورش به برگزاری انتخابات زودهنگام نیاز دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ال‌پائیس: مجاهدین خلق به رهبر حزب وُکس و سخنگوی مجلس اسپانیا پول داده‌اند

بخت بلند سوسیالیست‌های اسپانیا در انتخابات پارلمانی آینده

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند