تحریم لویه جرگه مشورتی صلح؛ دولت افغانستان کوتاه نمی‌آید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تحریم لویه جرگه مشورتی صلح؛ دولت افغانستان کوتاه نمی‌آید
Copyright  عکس از رویترز

یکروز مانده به برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، فشار تحریم‌کنندگان بر دولت افغانستان برای به تعویق انداختن این نشست ادامه دارد.

در تازه‌ترین واکنش به تحریم لویه جرگه مشورتی صلح از سوی برخی جریان‌های سیاسی و نمایندگان دوازده نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، محمدعمر داوودزی، رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگۀ مشورتی صلح و رییس دبیرخانۀ شورای عالی صلح از تمامی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری و جریان‌های سیاسی که این جرگه را تحریم کرده‌اند، خواسته که ضمن تجدیدنظر در تصمیم‌شان در آن مشارکت کنند.

آقای داوودزی، در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز تاکید کرد که این جرگه برای سرعت بخشیدن به روند صلح است و هیچ جنبۀ انتخاباتی ندارد.

حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان نیز به دلیل عدم وجود اجماع ملی در مورد کارآیی این نشست، خواهان تأخیر در برگزاری لویه جرگه شده‌ است درخواستی ‌که به گفتۀ آقای داوودزی امکان عملی‌شدن ندارد.

به گفته او لویه جرگه مشورتی صلح از روز دوشنبه و به مدت ۳ روز برگزار خواهد شد و در جریان برگزاری آن حدود سه‌هزار تن دربارۀ چگونگی گفت‌وگوهای صلح به دولت مشورت خواهند داد.

همچنین امرالله صالح، نامزد معاونت اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری نیز با انتشار پستی در صفحه فیس‌بوک خود از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح حمایت کرد.

با این حال، برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از جمله عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی این جرگه را به دلایلی همچون ناکارایی و انگیزه‌های تبلیغاتی آقای اشرف غنی در برگزاری آن تحریم کرده‌اند.

اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با رد ادعاهای رقبای خود، هدف از برگزاری این جرگه را ترسیم نقشه‌ راه برای گفتگوهای صلح افغانستان اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید:آیا حکومت افغانستان در روند صلح انتخابات را به گروگان گرفته است؟

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید