نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: اشرف غنی مانع رسیدن به توافق صلح است

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان: اشرف غنی مانع رسیدن به توافق صلح است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد حنیف اتمر، مشاور سابق امنیت ملی افغانستان که زمانی به عنوان دومین مرد بانفوذ و قدرتمند این کشور شناخته می‌شد، آقای غنی را به سوءاستفاده از موقعیت متزلزل کنونی برای پیروزی در انتخابات متهم می‌کند.

آگهی

محمد حنیف اتمر، نامزد انتخاباتی ریاست جمهوری افغانستان اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور را مانع رسیدن به توافق صلح با طالبان می‌داند.

مشاور پیشین رییس جمهوری افغانستان که اکنون رقیب انتخاباتی وی برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری است، اشرف غنی را به خاموش کردن صدای دگراندیشان در روند صلح با طالبان متهم می‌کند و معتقد است وی با این کار مانع رسیدن به توافق صلح با طالبان خواهد شد.

طالبان برای رسیدن به توافق صلح در افغانستان با «غیرقانونی» خواندن دولت اشرف غنی، از مذاکره مستقیم با او سرباز می‌زنند.

محمد حنیف اتمر، مشاور سابق امنیت ملی افغانستان که زمانی به عنوان دومین مرد بانفوذ و قدرتمند این کشور شناخته می‌شد، آقای غنی را به سوءاستفاده از موقعیت متزلزل کنونی برای پیروزی در انتخابات متهم می‌کند.

آقای اتمر که سال گذشته از مقام خود استعفاء داد در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت: «رییس جمهوری اقداماتی را در پیش گرفته که به ضرر روند صلح است.»

AFP
جلسه اشرف غنی با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای افغانستانAFP

ناظران می‌گویند با توجه به تحولات اخیر، مذاکرات صلح با طالبان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گره خورده است.

محمد حنیف اتمر نیز مانند دیگر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از اشرف غنی خواسته است با به اتمام رسیدن دوره ریاست جمهوری‌اش در ماه می از قدرت کناره‌گیری کند تا دولت جدید بتواند با رویکردی جامع تر و جمع‌گرا مذاکرات صلح با طالبان را پیش ببرد.

بیشتر بخوانید:

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید اشرف غنی برنامه مشخصی برای برقراری صلح در افغانستان دارد و بارها از طالبان برای مذاکره دعوت کرده است. آقای چخانسوری با «بی پایه و اساس» خواندن خبرهای کناره‌گیری اشرف غنی به خبرگزاری رویترز گفت: «تنها فردی که برای رسیدن به صلح برنامه‌ای مشخص و مناسب دارد و از ابتکار عمل برخوردار است، رییس جمهوری اشرف غنی است و توافق کنونی برای صلح نتیجه برنامه دقیق اوست.»

خبر دیدار گروهی از سیاستمداران از جمله آقای اتمر و حامد کرزای با مقامات طالبان در مسکو خشم رییس جمهوری افغانستان را برانگیخت.

AFP
نشست نمایندگان احزاب سیاسی افغانستان و طالبان در مسکوAFP

آقای اتمر درباره این دیدار به خبرگزاری رویترز گفت که این گروه از سیاستمداران تلاش داشتند تا طالبان را برای دیدار با نمایندگان صلح رییس جمهوری قانع کنند اما اشرف غنی در واکنش به این دیدار اعلام کرد که شرکت کنندگان در این نشست صلاحیت اجرایی ندارند و نمی توانند افغانستان را نمایندگی کنند. به گفته آقای اتمر، اشرف غنی به دنبال این دیدار از سازمان ملل خواسته است تا برای سفر نماینده طالبان محدودیت ایجاد کنند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

محمد حنیف اتمر از قوم پشتون است و در دولت کمونیست افغانستان افسر اطلاعاتی بوده است. او یکی از پاهایش را در جنگ با مجاهدین ضد شوروی در دهه ۱۹۸۰ از دست داد. محمد حنیف اتمر که کاملا به انگلیسی مسلط است نقش مهمی را در رسیدن به توافق امنیتی دو جانبه ۲۰۱۴ با آمریکا و توافق سازش ۲۰۱۶ -که بر اساس آن، به گلبدین حکمتیار، جنگ سالار سابق اجازه داده شد تا به کابل بازگردد و به جریان اصلی سیاسی در افغانستان بپیوند- ایفا کرد.

آقای اتمر به خبرنگار رویترز گفت اگر در انتخابات آتی پیروز شود، الویت‌های او اتحاد ملی، صلح، عدالت و تشریک مساعی در افغانستان و فرای مرزهای این کشور خواهد بود.

با آشکارتر شدن شکاف هر چه بیشتر میان اشرف غنی و محمد حنیف اتمر، مردم افغانستان بیش از پیش سرانجام مذاکرات صلح با طالبان را زیر سوال می‌برند. از سوی دیگر نیز، برگزاری انتخابات با وضعیت کنونی تبدیل به چالش بزرگی برای دولت شده است.

AFP
حامد کرزای رییس جمهوری پیشین افغانستانAFP

شایعاتی نیز مبنی بر عدم برگزاری انتخابات در صورت به نتیجه نرسیدن توافق صلح با طالبان به گوش می‌رسد.

آقای اتمر که به علت «اختلافات جدی» با اشرف غنی از مقام خود کناره‌گیری کرده است، می‌گوید اطمینان خاطر ندارد که انتخابات آتی آزاد و به دور از تقلب برگزار شود. محمد حنیف اتمر افزود: «اگر اشرف غنی رفتارش را تغییر ندهد نه تنها مانع رسیدن به صلح خواهد شد بلکه جلوی برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه را خواهد گرفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود

شمار کشته شدگان حادثه سقوط بهمن در افغانستان به ۲۵ نفر افزایش یافت

سازمان ملل در آستانه نشست دوحه: طالبان زنان را می‌هراسانند؛ امارت اسلامی: زنان ضعیف‌تر از مردانند