شمار قربانیان حملات خونین سریلانکا ۱۰۰ نفر کاهش یافت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شمار قربانیان حملات خونین سریلانکا ۱۰۰ نفر کاهش یافت

دولت سریلانکا روز پنجشنبه، ۲۵ آوریل، اعلام کرد شمار قربانیان بمبگذاری‌های زنجیره‌ای این کشور در یکشنبه عید پاک حدود ۱۰۰ نفر کمتر از تعدادی است که پیش‌تر اعلام شد.

شمار قربانیان این حملات تروریستی تا اعلام امروز وزارت دفاع سریلانکا ۳۵۹ نفر گزارش شده بود. بدین ترتیب و بنا به اعلام وزارت دفاع این کشور شمار قربانیان حدود ۲۵۳ نفر بوده است.

دشواری ناشی از تشخیص اعضای بدن و شناسایی اجساد قربانیان در محل بمبگذاری و نیز اطلاعات غلط سردخانه‌ها دلیل ارائه شدن آمار نادرست بوده است.

آنیل جاسینگه، مدیر کل سازمان بهداشت سریلانکا می گوید: «هر آماری تقریبی است، شمار قربانیان می‌تواند ۲۵۰ یا ۲۶۰ نفر باشد. نمی‌توانم به دقت بگویم. آنقدر اعضای بدن هست که نمی‌توان آمار درست داد.»

شمار مصدومان حملات سریلانکا که در چند شهر و خصوصا کلمبو، پایتخت روی داد بیش از ۵۰۰ نفر اعلام شده است. هدف حملات انتحاری و ۱۰ بمبگذاری در روزهای یکشنبه ۲۱ آوریل، دوشنبه و پنجشنبه در شهرهای کلمبو، نگومبو، باتیکالوا و پوگودا چند کلیسا و هتل بود.

هویت هشت نفر از ۹ مهاجمی که دست به حملات انتحاری در سریلانکا زدند و نیز محمد ظهران، واعظی اهل شرق سریلانکا که از او به عنوان مغز متفکر حملات نام برده می شود شناسایی شده است. داعش مسئولیت انفجارهای مرگبار سریلانکا را برعهده گرفته است.

گزارشی از اولین روز حملات سریلانکا در یکشنبه ۲۱ آوریل، یکم اردیبهشت

حدود ۷۰ درصد از کل جمعیت ۲۲.۵ میلیونی سریلانکا را بودائیان تشکیل می‌دهند. بزرگترین اقلیت‌های دینی سریلانکا هندوها ( ۱۲.۶٪) و مسلمانان ( ۹.۷٪) هستند. شمار شهروندان مسیحی این کشور نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است.