Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نود درصد نوجوانانی که توسط شریک زندگی‌شان کشته می‌شوند، دختر هستند

نود درصد نوجوانانی که توسط شریک زندگی‌شان کشته می‌شوند، دختر هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اهمیت این تحقیق از آن روست که تاکنون عمدتا در مطالعات، توجه به بزرگسالان می‌شد آنهم در حالی که بیشتر افرادی که خشونت را در روابط دوستانه تجربه می‌کنند زیر ۲۵ سال سن دارند.

آگهی

۹۰ درصد از نوجوانان زیر ۱۸ سالی که توسط شریک زندگی یا شریک زندگی قبلی‌شان کشته می‌شوند دختر هستند و ۹۰ درصد عاملان این قتل‌ها نیز مرد هستند.

این نتیجۀ تحقیقی است که گزارش آن در نشریۀ پزشکی آمریکایی جاما پدیاترکس (JAMA Pediatrics) منتشر شده است.

اهمیت این تحقیق از آن روست که تاکنون عمدتا در مطالعات، توجه به بزرگسالان می‌شد آنهم در حالی که بیشتر افرادی که خشونت را در روابط دوستانه تجربه می‌کنند زیر ۲۵ سال سن دارند.

پژوهشگران برای انجام این تحقیق، به داده‌های «سامانه ملی گزارش خشونت‌های مرگبار در آمریکا» استناد کرده‌اند. این داده‌ها حاکی از آن است که بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۶ میلادی، ۲۱۸۸ قتل خانگی در ۳۲ ایالت این کشور روی داده است.

- ۶.۹ درصد قتل‌ها در پروندۀ قربانیانی که بین ۱۱ تا ۱۸ سال سن داشتند، توسط دوست کنونی یا پیشین مقتول انجام شده است. منظور از دوست در این تحقیق، همسر یا دوست دختر یا دوست پسر کنونی یا پشین مقتول است.

- ۹۰ درصد مقتولان دختر بودند و بیش از ۱۶ سال سن داشتند. از مجموع قاتلان این پرونده‌ها نیز ۸۸.۹ درصد از قاتلان، مرد بودند.

- ۷۷.۹ درصد از مهاجمان بالای ۱۸ سال سن داشتند و متوسط سن آنها ۲۰.۶ سال بوده است. قاتلان این پرونده‌ها بطور متوسط ۳.۹ سال بزرگتر از مقتولان خود بوده‌اند.

- در ۶۲.۷ درصد این پرونده‌ها، قاتل با مقتول در زمان وقوع جرم در رابطه بوده است و در بیشتر این قتل‌ها نیز از سلاح گرم استفاده شده است. عمده دلیل ارتکاب این قتل‌ها نیز پایان یافتن رابطه دوستی آنها، بحث و جدل در زمان دوستی، حسادت، اختلال رفتار و استفاده ناگهانی از سلاح گرم و بارداری بوده است.

- در ۱۶ درصد پرونده‌ها، قاتل پس از کشتن دوستش، به زندگی خود نیز پایان داده است.

- در بیشتر پرونده‌ها قاتل با مقتول در یک محل زندگی نمی‌کرده اما زمان زیادی را در خانه مقتول می‌گذرانده است؛ یعنی جایی که نظارت بر آنها کمتر است و ظاهرا امن‌تر به نظر می‌رسد.

مقایسۀ داده‌های به دست آمده در این تحقیق با داده‌های مربوط به قتل نوجوانان ۱۹ تا ۲۴ ساله در همین دورۀ زمانی نیز نشان می‌دهد که مقتولان در سنین بالاتر، کمتر توسط دوست کنونی خود کشته شده‌اند.

بر این اساس پژوهشگران بر این موضوع تاکید دارند که مساله «خشونت شریک زندگی» یک مساله مرتبط با بهداشت عمومی است و باید جدی گرفته شود. آنها می‌گویند ضروری است به دختران در زمان پایان دادن به دوستی‌شان با پسران توجه بیشتری شود. بویژه اگر دوست پسر آنها پیش از این سابقۀ خشونت، حسادت و سوء استفاده دارد و یا می‌تواند به سلاح گرم دسترسی داشته باشد.

تحقیق گسترده‌تری مبتنی بر همین منبع آماری نیز نشان داد که ۷۱.۱ درصد از زنان و دختران ۵۸.۲ درصد از پسران و مردان پیش از سن ۲۵ سالگی خشونت از سوی دوست صمیمی زندگی خود را تجربه کرده‌اند.

یک نظرسنجی ملی درباره خشونت در روابط میان نوجوانان که در سال ۲۰۱۶ میلادی انجام شد نیز نشان داد که ۶۰ درصد از نوجوانان که در حال حاضر دارای دوست دختر یا دوست پسر هستند یا در گذشته چنین رابطه‌ای داشته‌اند، قربانی نوعی خشونت فیزیکی، جنسی یا آزار و اذیت روانی شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم غیرمنتظره دادگاه فرانسه درباره زنی که از پنجره به بیرون پرت شد

تیراندازی در ایالت تنسی آمریکا دست کم ۲ کشته و شش زخمی به جا گذاشت

تصاویری از یخ زدگی دریاچه میشیگان ایالات متحده