Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حکم غیرمنتظره دادگاه فرانسه درباره زنی که از پنجره به بیرون پرت شد

حکم غیرمنتظره دادگاه فرانسه درباره زنی که از پنجره به بیرون پرت شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از آن‌که دوست پسرش او را از پنجره به بیرون پرت‌ کرد آیدا فلج شد، اما مقامات قضایی فرانسه دستور داده‌اند که تنها بخشی از غرامت به وی پرداخت شود.

آگهی

یک زن جوان فرانسوی که بدنش به دلیل ضرب و شتم دوست پسرش از ناحیۀ کمر به پایین فلج شده، نتوانست مبلغ کامل غرامت را از دادگاه دریافت کند زیرا دادگاه فرانسه او را در حادثه‌ای که پیش آمده بود، «تا حدودی» مسئول دانست.

این زن ۳۱ ساله که با نام مستعار «آیدا» شناخته می‌شود، توسط دوست پسرش از پنجره‌ای در طبقۀ دوم ساختمان به بیرون پرت شده بود.

دادگاه فرانسه در سال ۲۰۱۶ میلادی دوست پسر او را برای این جرایم به ۱۵ سال زندان و پرداخت غرامتی به مبلغ ۹۰ هزار یورو محکوم کرد؛ اما این رقم جبران خسارت، کمتر از مبلغ غرامت کامل بود زیرا آیدا نیز از سوی دادگاه «تا حدودی» مسئول شناخته شد.

ماجرا از این قرار است که در شب حادثه یعنی ۲۴ اوت سال ۲۰۱۳ میلادی، پلیس فرانسه در شهر «مان» با تماس مالک آپارتمان، وارد آپارتمان دوست پسر آیدا می‌شود و در آنجا آیدای ۲۵ ساله را با چشمانی کبود می‌بیند.

پلیس پس از مداخله پیشنهاد می‌کند که آیدا را تا ایستگاه قطار همراهی کند تا آیدا نزد خانواده‌اش برگردد؛ اما مشکل این بود که در آن ساعت از شب قطاری به مقصد شهر «آلنسون» یعنی محل سکونت خانوادۀ آیدا که در یک‌ ساعتی شهر «مان» قرار دارد وجود نداشت.

دختر جوان در نهایت سعی می‌کند که شب را نزد یکی دیگر از دوستان بگذراند اما تلاش او در این زمینه نیز بی‌نتیجه می‌ماند؛ بنابراین دوباره به خانه دوست پسرش برمی‌گردد.

پس از بازگشت، آیدا بشدت از سوی دوست پسرش مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد. به گفته وکیلش او هرگز تا این سطح از خشونت را از سوی دوست پسرش تصور نمی‌کرد. درنهایت نیز دوست پسرش او را از پنجره به بیرون پرت می‌کند.

همسایگان که با صدای فریاد آیدا متوجه اوضاع شده بودند دوباره با پلیس تماس می‌گیرند و به این ترتیب بدن نیمه جان دختر جوان در پایین ساختمان پیدا می‌شود؛ به گفتۀ پزشکان او برای همیشه فلج باقی می‌ماند.

تصمیم دربارۀ عدم پرداخت غرامت کامل به آیدا توسط کمیسیون جبران خسارت گرفته شده است؛ نهاد ویژه‌ای که در دادگاه‌های فرانسه مستقر است و وظیفۀ تعیین مبلغ غرامت قربانیان را برعهده دارد. این کمیسیون می‌گوید که آیدا در فلج شدنش «تا حدی» مسئول بوده زیرا آن شب برخلاف توصیۀ پلیس، دوباره به آپارتمان محل حادثه برگشته است.

وکلای آیدا به این حکم اعتراض و درخواست تجدید نظر کرده‌اند. آنها می‌گویند که اگر این کمیسیون چیزی دربارۀ آسیب روانی که به یک زن در پی ضرب و جرح‌های دوست پسرش وارد می‌شود درک نکند، به این معنی است که هیچ چیزی دربارۀ خشونت‌های زندگی زناشویی درک نکرده و بنابراین این خطر وجود دارد که همواره به این شیوه تصمیم‌گیری کند. وکلا می‌گویند این دیدگاه که چون به آپارتمان برگشته پس در آنچه روی داده مسئول است، قابل قبول نیست.

قرار است دادگاه تجدیدنظر در این حکم، ماه مه ۲۰۱۹ میلادی برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نود درصد نوجوانانی که توسط شریک زندگی‌شان کشته می‌شوند، دختر هستند

فراخوان راهپیمایی سراسری در فرانسه در اعتراض به خشونت و تبعیض علیه زنان

ماکرون وعده داد مفهوم «رضایت» را به تعریف تجاوز جنسی در قوانین فرانسه بگنجاند